Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen konkrét hasznot hozhat a résztvevőknek a csoportterápia. Miben más, esetleg miben több ez, mint egy egyéni folyamat? Milyen elvárásokkal érdemes belevágni egy ilyen folyamatba és milyen előnnyel járhat, ha egy csoport tagjaként indulunk el az önismereti úton? Egyáltalán milyen előnyökhöz juttathatja az embert egy önismereti csoport, azon belül is egy irodalomterápiás csoport? Csokorba szedtem hát a csoportterápiák 8 legfontosabb jellemzőjét, szívesen elmesélem! De kezdjük az elején.
Mi az az irodalomterápiás csoport?
Az irodalomterápiás csoport egy szövegekkel és könyvekkel végzett, interaktív segítő és kísérő csoportfolyamat, melyet erre kiképzett szakember vezet. A folyamat során az irodalomterapeuta a csoport résztvevői és az irodalmi mű kölcsönhatását használja fel a kliensek személyiségének fejlesztése céljából. A felhasznált szövegek (legyenek azok szépirodalmi művek, regényrészletek, versek, filmjelenetek vagy novellák, stb…) terápiás célra kiválasztott művek, melyek tartalma terápiás hatást gyakorolhat a kliens testi és lelki egészségére egyaránt. Ha bővebben olvasnál az irodalomterápiáról, akkor ITT megteheted.
Honnan tudhatom, hogy nekem való-e a csoportterápia?
Gyakran megesik, hogy az irodalomterápiás csoportba jelentkezők nem biztosak benne, hogy nekik való-e az adott önismereti csoport, vagy hogy jó helyen kopogtatnak-e segítségért. Ennek legtöbbször két oka van: az egyik, hogy az illető nem tudja pontosan megfogalmazni, hogy min is szeretne javítani az életében, a másik, hogy nem biztos benne, hogy az adott csoport lenne-e a számára megfelelő.
Az utóbbit könnyű orvosolni, mivel minden esetben konkrét célkitűzése van az irodalomterápiás csoportoknak, mely a kiírásában olvasható. Vagyis ennek elolvasása után sokkal konkrétabb képünk lehet arról, hogy pontosan miben is tud segíteni az adott csoport. Ha a csoportkiíráson kívül további támpontokra van szükséged, olvasd tovább ezt a cikket, hogy megtudd, az irodalomterápia milyen előnyöket kínál neked. Amennyiben pedig a választásban van szükséged segítségre, ITT utána tudsz olvasni, hogy mik azok a dolgok, amik segítenek neked a megfelelő csoport kiválasztásában.
Az első problémára talán még ennél is egyszerűbb megoldási kulcsom van. Vagyis abban az esetben, ha az illető nem tudja pontosan megfogalmazni, hogy min is szeretne javítani az életében, az alábbi gondolatom biztosan segítségére lesz: „Ha azt érzed, segítségre van szükséged, kérj segítséget, még akkor is, ha nem tudod pontosan az okát. A segítségkérésnek ugyanis nincs, egyszerűen nem lehet rossz oka!”
Mindigis úgy gondoltam, hogy segítőt felkeresni a legokosabb döntés- húzódjon a háttérben bármilyen ok! Ha az ember azt érzi, hogy támogatásra van szüksége, akkor igenis lépni kell! Még akkor is, ha bizonytalan vagy az okban, vagy a pontos célkitűzésedben- hiszen az irodalomterápia ebben is nagyszerűen tud majd támogatni téged! Több helyen, például ITT írtam már arról, hogy segítséget kérni teljesen rendben van bármilyen indokkal- ez egy nagyon fontos téma, mindenkinek olvasnia kéne róla!
Általában az emberek miért döntenek a csoportos folyamatok mellett?
A jelentkezők csoportba érkezésének oka rendkívül széles skálán mozoghat. Gyakran megesik, hogy egyszerűen egyedül érzi magát az illető és szeretné megélni a csoportba tartozás élményét, amire egy önismereti csoport kiváló terepet nyújt! Az előforduló okok másik végpontján nagyon konkrét akut nehézség áll, melyen a csoport segítségével szeretne túllendülni. Van, akinek a kapcsolatai terén merülnek fel nehézségei- nehezen alakít ki, vagy tart fenn másokkal kölcsönösen megerősítő kapcsolódásokat. Ahány ember, annyi indok.
Milyen előnyökkel szolgálhat a csoportfolyamat?
Ahogy fentebb mondtam- ahány ember, annyi oka lehet a csoportba érkezésnek. Sőt, az is nagy valószínűséggel igaz, hogy ahány ember, annyi személyre szabott egyéni konstellációja lesz annak is, hogy milyen előnyökkel távozik az illető a csoportfolyamatáról. Most azonban mégis egy csokorba szedem ezeknek a pozitív hozadékoknak a fő jellemzőit. Az emberek csoportokba látogatásának okait és a terápia kínálta lehetőségeket a híres egzisztenciális pszichiáter, Irvin D. Yalom munkássága nyomán nyolc fő kategóriába fésültem össze:
1.- Javulhatnak az interperszonális kapcsolataink és a kommunikációnk.
Azt hiszem, ha semmi pontosat nem tudunk egy önismereti csoport működéséről, akkor is feltételezhetjük, hogy két dolog bizonyosan meg fog ott történni. Az első, hogy csoport révén emberek között leszünk, akikkel valószínűleg kapcsolódni fogunk. A másik, hogy e kapcsolódások során kommunikálni fogunk velük. Így a csoportfolyamatok leginkább általános előnyeként megfogalmazhatjuk az emberek közötti kapcsolódások és a kommunikáció gyakorlását és ezáltali javulását.
2.- Új személyközi viselkedésformák kipróbálása.
Amennyiben elfogadjuk az első pontban leírtakat, vagyis azt, hogy gyakorlatot szerezhetünk különféle kommunikációs és emberekkel való kapcsolódásra irányuló helyzetekben, sejthetjük, hogy ez bizony újfajta viselkedésformák kialakítására is sarkallhat minket. Ahhoz ugyanis, hogy eleget tegyünk ezeknek a kihívásoknak, nagy valószínűség szerint sosem próbált, vagy régen elfeledett mintázatokat kell bevetnünk majd a viselkedés terén. Ez azonban ne riasszon el senkit, sőt! Új viselkedésformákkal való kísérletezés üdítően tud hatni a társas életünkre és bizony nagyban támogathat minket hosszú távon is interperszonális téren!
3.- Támogatást és visszajelzést adhatunk és kaphatunk.
Csoportos alkalmak során a résztvevők megélhetik mind a két oldalt. Belehelyezkedhetnek támogatói szerepbe és adhatnak visszajelzéseket a többi résztvevő számára. Ez nagyban elősegíti ezen a területen való fejlődésüket, önmaguk kifejezését, visszajelzések megfogalmazását és annak átadását, és összességében a támogatói szerep begyakorlását. Hihetetlenül fontos azonban a másik, „passzív” oldal kiemelése is. Vagyis mindezen inputok befogadása. Sok esetben ugyanis nem az első, hanem e második oldal megélése, vagy begyakorlása fejti majd ki terápiás hatását.
4.- Őszintén és nyíltan beszélhetünk az érzéseinkről.
Hú, ez bizony a kedvencem! Hogy miért? Egyrészt mert azt tapasztalom a klienseim körében, hogy ez bizony nem magától értetődő a mindennapok során! Másrészt pedig, mert rengeteg különféle csoportban éltem már meg, hogy mekkora átütő ereje tud lenni egy csoportos közegnek ebben a tekintetben. Az érzéseinkről ugyanis nagyon jó, ha tudunk, ha értjük őket, de még jobb, ha ki is tudjuk fejezni őket. Az ebben szerzett gyakorlat felbecsülhetetlen, hiszen nem csak a metódust tanulhatjuk meg általa (ami már önmagában is hatalmas kincs), de ráérezhetünk az ízére és ezáltal valódi létjogosultságot szerezhetnek érzéseink a mindennapjainkban és így remélhetőleg az életünk alakulásában is.
5.- Jobban megérthetjük saját gondolatainkat, érzéseinket és viselkedésünket.
A csoportos folyamatok során tehát nemcsak a kapcsolódásaink száma növekszik meg, hanem velük szemben mutatott tudatosságunk is. Attól ugyanis, hogy visszajelzés adásra, valamint az érzéseink kifejezésére kapunk bíztatást, megpróbáljuk saját gondolatainkat és érzéseinket minél pontosabban felismerni és szavakba önteni. Interperszonális kapcsolataink számának növekedésével pedig egyre reflektívebbek kezdünk lenni saját viselkedésünkre is.
6.- Jobban megérthetjük mások gondolatait, érzéseit és viselkedését.
Az előző pont egyfajta folyományaként ugyanez igaz lesz a többi emberrel kapcsolatos tudatosságunkra is. Vagyis a mélyebb, őszintébb és intenzívebb személyközi kapcsolódások során nemcsak a saját, de mások érzéseit és gondolatait is próbáljuk jobban a magunkévá tenni és ezáltal átlátni a viselkedésük mögött meghúzódó okokat is. Az önismereti csoport tehát nemcsak önmagunk, hanem mások megismerésére és a velük folytatott kapcsolódásokra is pozitív hatással lehet!
7.- Javulást tapasztalhatunk a magabiztosság, az énkép és az önbecsülés területén.
Összességében elmondhatjuk, hogy az interperszonális kapcsolódások minőségének, érzelmeink megélésének és kifejezésének, önmagunk és mások mélyebb megismerésének és a tudatosságunk több területen való növekedésének hála a saját magunkról alkotott kép is változásnak indul. Énképünket ki tudjuk egészíteni a csoportban tanultakkal, így önbecsülésünk területén javulást élhetünk meg, mely bizonyosan kihat majd magabiztosságunkra is.
8.- A saját (csoporton kívüli) életünk a nyertes!
Végezetül elmondhatjuk, hogy az alkalmak során magunkra szedett tapasztalatokat, tudást és önmagunk meghaladását nemcsak az önismereti csoport zárt keretein belül élvezhetjük, hanem velünk fognak jönni a külvilágba és támogatni fognak minket életünk összes többi területén is. Tulajdonképpen ez a terápiás csoportok egyik fő célkitűzése: a tagok repertoárjuk bővülését a való életben, a családtagok, barátok, kollégák körében is kamatoztathassák. Az eddigiekben felsorolt előnyök teljes tárháza tehát áttevődhet résztvevők privát életterébe, mely hatalmas pozitív változásokat és előrelépéseket eredményezhet.
Amennyiben azt érzed, hogy vonz ez az elmélet és többet olvasnál erről a témáról, Irvin D. Yalom és Molyn Leszcz: A csoportpszichoterápia elmélete és gyakorlata című könyvében nagyon sok egyéb fontos infót találsz: (https://park.libricsoport.hu/fooldal/konyvek/csoportpszichoterapia-elmelete-es-gyakorlata/ )
Felkeltette az érdeklődésed a Legjobbén Irodalomterápiás csoport?
Szuper! Ha a fentiek alapján megnéznéd, hogyan is zajlik egy irodalomterápiás csoport, gyere és nézz körül az aktuálisan induló csoportjaim között. Itt mindig megtalálod, hogy aktuálisan milyen irodalomterápiás csoportokra tudsz jelentkezni és milyen csoportokat tervezek a közeljövőben. Szeretettel várom a jelentkezésedet, ha valamelyik téma magával ragadott!
Ha szívesen hallanád Alíz hangját, hallgasd meg, hogy mit gondol az önismeret életünkben betöltött szerepéről a Nők az úton erről szóló adásában!