Avagy a vállalkozás indítás mely szakaszában milyen segítséget kérjünk?
Létezik-e a modern vállalkozó személyiség? Én vajon az vagyok, vagy válhatok azzá? Van erre recept? Minden kezdő vállalkozó ugyanott tart és ugyanazok a kihívások várnak rá? Instán azt látom, hogy minden vállalkozásindítás sima és gördülékeny- mi van akkor, ha én mégis úgy érzem, segítségre vágyom. Minden vállalkozó nő ugyanolyan segítségre vágyik? Mi van akkor, ha én azt érzem, más jellegű támogatásra van szükségem, mint a többi vállalkozónak? Mi a teendő, ha én nem vállalkozási alapismeretekre, hanem lelki segítségre vágyom? Ilyen lehet? És mi van akkor, ha a vállalkozás indítás minden szakaszában másra vágyom? Ez így normális?

Ha téged is foglalkoztatnak a fenti kérdések és szeretnél egy új, pszichológiai nézőpontot kapni a témában, akkor ez a cikk neked szól! Ha téged is elkapott (vagy félsz, hogy el fog kapni) az érzés, hogy „úristen, vállalkozó leszek!”, akkor pedig végképp.
A következő cikkben két, a felismerhetetlenségig megváltoztatott valós esetet fogok ismertetni. Az alábbi két vállalkozó nő a vállalkozásindítás és az ehhez kapcsolódó egyedi nehézségeikkel kerestek meg engem. Mindkét megkeresés rövid volt, nagyjából csak az „Úristen vállalkozó leszek!” mondat volt bennük közös, valamint az, hogy kifejezetten foglalkoztatta mindkét hölgyet, vajon létezik-e a vállalkozó személyiség fogalma, valamint, hogy normális-e, hogy ők most segítséget kérnek. Lássuk hát a két kezdő vállalkozó hölgy esetét és vigyük magunkkal belőle azt, ami jelenlegi helyzetünkben hasznos lehet számunkra!
De mi is az a vállalkozó személyiség?
Vannak kutatások, melyek kimutatták, hogy egy kezdő vállalkozó mely személyiségjellemzőkkel jó, ha rendelkezik. Ezeknek utána lehet nézni ITT és ITT például. Mi is fel tudunk sorolni néhány alapvető jellemvonást- hiszen ki ne gondolná úgy, hogy egy vállalkozónak rendelkeznie kell nagyfokú rugalmassággal és önálló munkavégzésre való hajlandósággal például.

De én ma nem erről szeretnék írni. Az én megfogalmazásomban a vállalkozó személyiség egy olyan karaktert jelent, aki fejleszti az önismeretét és tudatosan száll bele a kezdő vállalkozó létbe. Egy olyan vállalkozó nő, aki a vállalkozásindítás mellett önmagával is tudatosan foglalkozik. A modern vállalkozó személyiség fejleszti magát vállalkozási ismeretekből, de ezzel párhuzamosan fejleszti magát önismeretből is. Vagyis a megszokott „Vállalkozó leszek, hogyan tovább?!” jellegű kérdései nem csak a vállalkozással kapcsolatos szakmai kérdésekre terjednek ki, hanem önmaga testi és lelki boldogságára is a vállalkozó lét kapcsán.
Ez jelenti azt is, hogy a vállalkozásindítás előtt már foglalkozik önmagával és egy olyan ötletet valósít meg, mely összhangban van a legbelsőbb indíttatásaival. Olyan vállalkozói tervet készít, mely támogatja testi és lelki egészségét. Olyan módon fogalmazza meg és hozza létre termék-, vagy szolgáltatás piramisát, mely szintén rezonál a saját személyiségével. Vállalkozásában olyan szerepet tölt be, melyet szívesen vállal és tölti őt. Valamint azt is jelenti, hogy nem vág bele egy vállalkozásba akkor, amikor nem időszerű, amikor valami egészen mást igényelne.
Kezdő vállalkozó és az önismeret
Ezeket a részleteket napestig sorolhatnám, de a lényeg most nem a részletekben lakik. Ugyanis a felsorolásommal csupán azt próbálom érzékeltetni, hogy már a vállalkozói ötlet megszületésének pillanata előtt, azután pedig talán méginkább frekventáltan szükségünk van önismeretre és támogatásra. A támogatás alatt pedig én nem csupán a vállalkozói közösségekre és egyéb vállalkozói ismereteket oktató emberekre/platformokra gondolok. Jelen írásommal sokkal inkább szeretném felhívni a figyelmet a lelki segítségre- melyről olyan nagyvonalúan szoktunk elfelejtkezni, mi vállalkozó nők. A modern vállalkozó személyiség jelentse tehát azt az én megfogalmazásomban, hogy a vállalkozó személy hangsúlyozva és fejlesztve a vállalkozáshoz elengedhetetlen személyiségjellemzőit és tudását, egyidőben tudatosan odafigyel lelki egészségére is.

A vállalkozásindítás és az azt megelőző időszak
De kanyarodjunk át a vállalkozás indítás kérdésére. Elöljáróban annyit elmondanék, hogy a vállalkozás indítás kapcsán hirtelen nagyon sok kérdéssel és megoldásra váró helyzettel találjuk szemben magunkat. Egy kezdő vállalkozó (főleg, ha ez az illető történetesen egy vállalkozó nő) rendkívül sokrétű tudásnak, ismeretnek, gyakorlatnak érzi szükségességét hirtelen, valamint ennél is több féle szerepét, élethelyzetét, programját igyekszik összehangolni és ellátni egyszerre. Mindezeket meg tudjuk még fejelni némi maximalizmussal és tökéletességre való törekvéssel is (hangsúlyozom- főleg, ha ez az illető történetesen egy vállalkozó nő).
A vállalkozásindítás, mint élethelyzet tehát tulajdonképpen már az indulás előtti időszakban is rendkívül összetett. Most pedig emlékezzünk vissza, hogyan fogalmaztuk meg a modern vállalkozó személyiség jellemzőit. A vállalkozó nő tehát nemcsak a vállalkozására, hanem önmagára és lelki egészségére is odafigyel- már az elindulást megelőző időszakban is! Vagyis javasolnám, hogy modern vállalkozó személyiség és egyben a kezdő vállalkozó első aranyszabálya legyen a következő: Ne akarj mindent egyedül csinálni, merj segítséget kérni! A segítség alatt pedig nemcsak (vagy főleg nem) a vállalkozással kapcsolatos segítséget értem jelen helyzetben, sokkal inkább a lelki segítséget.
„Vállalkozó leszek, segítsetek!”

Jó indulás lehet, ha kialakítunk egy úgynevezett segítő hálót magunk köré- egy olyan emberekből, barátokból, vállalkozótársakból, szakemberekből álló kört, akikhez bármikor fordulhatunk. Egy olyan közeget, melyet bátran tekinthetünk védőhálónak, támasznak- a szó szoros értelmében. Nem elég azonban annyit tudnunk a számunkra megfelelő segítő háló kialakításához, vagy megtalálásához, hogy „vállalkozó leszek, segítségre van szükségem!”. Amikor megpróbálod tovább elemezni ezt a kérdést és konkrétabb részletekre rájönni a saját helyzeted kapcsán, igazán kincset érő részletek bukkanhatnak elő, melyek segíthetnek a tovább lepésben. Ezeket a részleteket fogom neked bemutatni a következő két eset kapcsán.
Anna a magányos kezdő vállalkozó
Az egyik kliensem, aki a vállalkozása kapcsán kért tőlem segítséget Anna. Anna 34 éves és évek óta dédelgeti és csiszolgatja önmagában a vállalkozási álmát. Pontosan tudja, hogy mi lesz a neve, a hogyanja, megvan hozzá a módszertana, az eszközei, csak még nem vágott bele. Jelenleg éppen szünetet tart két munkahelye között és most érezné aktuálisnak a cége beindítását. Néhány hónapja nem dolgozik, sok időt tölt otthon egyedül (kicsit magányosan), amit szívesen csatornázna már bele a saját tervei megvalósításába. Körvonalazódnak a fejében a tervek, a szolgáltatások, a termékek, a cég logója, külseje, design-ja kapcsán, már csak néhány szakemberre lenne szüksége, aki mindezeket megtervezné neki.

Tamara, mint kezdő vállalkozó, vagy mégsem?
Mennyire más Annának a helyzete, mint Tamarának, aki jelenleg egy multinacionális cégnél dolgozik beosztottként. Nem tudja pontosan, hogy miért, de nagyon rosszul érzi ott magát, ezért arra a gondolatra jutott, hogy szeretne függetlenedni és kilépni a cégtől. Folyton kimerült, kedvetlen és lehangolt- ami már a munkájára is kihat, bár nem tudja mitől változott meg ennyire az utóbbi időben. A vágy már megszületett benne, hogy lépne egyet a függetlenedés irányába– talán épp egy vállalkozás elindítása felé, azonban azt sem tudja, hogy eszik-e, vagy isszák a vállalkozói létet. Elképzelése sincsen arról, hogy vajon milyen területen vállalkozhatna, arról pedig végképp nincs, hogy milyen lépések, eszközök, vagy anyagi háttér szükséges hozzá.
Ami pedig még ennél is fontosabb, hogy akarja-e egyáltalán, vagy neki való lenne-e a vállalkozói lét. Ezeknek az ismereteknek az összeszedéséhez pedig nagyon fáradtnak érzi magát. Tamara ebben a végletekig kimerült állapotban keresett meg engem. Bár a vállalkozás indítás volt a folyamatunk kezdő fókusza, hamar kiderült, hogy nem biztos benne, hogy bele szeretne vágni.
A vállalkozó nők más-más segítséget igényelnek
Természetesen nem azt akarom mondani, hogy bármelyik képzelt karakterünk jobb helyzetben van, mint a másik! Dehogyis! Hiszen egy vállalkozás több ezer, ha nem millió apró lépésből épül fel. Semmi szükség az összehasonlítgatásra. A legtöbben voltunk már mindkét állomáson- mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai. Az egyik az egyik, a másik ember pedig éppen egy másik lépcsőfokon tart ebben a folyamatban. A mondandóm lényege, hogy ennek a két embernek két teljesen különböző jellegű segítségre van szüksége.

Első körben szeretettel ajánlom a „7 szempont a legjobb segítő szakember, vagy önismereti csoport kiválasztásához” című cikkemet a témában, mely legelső pontja a saját helyzeted feltérképezése. Hiszen mielőtt szakszerű segítséget keresel nagyszerű első lépés, ha körül járod az aktuális kihívásaidat, az elakadásaidat és a körülményeidet, aztán megismered az érzéseid, az állapotodat, a vágyaidat, álmaidat, céljaidat. Hiszen honnan is tudhatnád, hogy milyen szakembert, milyen csoportot, vagy milyen módszert keresel, ha nem tudod, hogy mire is keresel megoldást?
Anna és a vállalkozói (önismereti) körök
Az első karakter, Anna éppen nem dolgozik, egyedül tölti napjai nagy részét, amit nem is élvez igazán. Ebben az esetben nagyszerű lenne köré egy olyan kör, ahol támogatókra lelhet a jelen helyzete kapcsán. Amikor Anna az én segítségemmel elkezdte feltérképezni jelen helyzetét, ilyen jellegű igények fogalmazódtak meg benne. Ezért jó ötlet lenne számára például egy vállalkozói kör, vagy egy vállalkozás beindításával foglalkozó workshop, ahol hasonszőrű emberekkel ismerkedhet meg és megoszthatja örömeit és nehézségeit. Egy ilyen körben az ember úgy érezheti, hogy lekerülnek a válláról a terhek, csak azáltal, hogy rájön, nincs egyedül a világon a gondjaival, hiszen mindenki ugyanazon az úton halad, ahol ő.
Általában az ilyen konkrét célcsoportnak szóló workshopokon nagyszerű barátságok és szakmai együttműködések születnek, hiszen az egyik tag éppen weboldalakat készítő céget tervez alapítani, míg egy másik logókat és arculatot tervezőt. A harmadik tagnak éppen erre a két szolgáltatásra van szüksége. De ha nem is csoporton belül találják meg a szakmai támaszaikat, vállalkozóként valószínűleg sokkal jobb tanácsot tudnak majd adni egymásnak ezekben a témákban és a közös úton sok minden másban is nagyszerűen támogathatják egymást.
Továbbá szuper döntés lehet egy vállalkozói önismereti kör is, ahol azokkal a lelki nehézségekkel tudunk foglalkozni, ami a vállalkozóvá válás, vagy a vállalkozás működtetése során merülnek fel. Nagyszerű ilyen helyzetekben támaszra lelni egy csoportban és olyan módon fejleszteni az önismeretünket és a cégünk irányvonalait, hogy közben hozzánk hasonló emberekkel oszthatjuk meg aggályainkat és örömeinket! Nagyon sok vállalkozói elakadás mögött ugyanis nem a vállalkozói ismeretek hiánya áll, hanem sokkal inkább önismereti elakadások. Vagyis egy ilyen típusú munka szinte elengedhetetlen egy jó vállalkozás beindításához, vagy fenntartásához! (BTW: Megcsináltam magamnak is a kedvet egy ilyen vállalkozói önismereti csoporthoz. Írjatok, ha lenne kedvetek csatlakozni és indítsuk be!)
Tamara kimerültsége
A másik példánk Tamara (multi cég, kimerültség, függetlenedési vágy), egy egészen más élethelyzetben van. Egy ilyen szituációban egészen mások a kérdések, mint Annánál! Tamara helyzetének a feltérképezése során arra jött rá, hogy ő még egyáltalán nem a vállalkozás beindításánál tart! A helyzetét most sokkal jobban leírja a kedvetlenség, energiahiány és kimerültség. A jelen helyzetének feltérképezése során világossá vált számára, hogy sokkal inkább ezek az ő jelenlegi kérdései és ezekkel szeretne foglalkozni, mielőtt további lépések tervezését venné a fejébe.

Egy ilyen ponton én mindenképp egy olyan csoportot, vagy segítő együttműködést javaslok, ahol ki tudja deríteni, hogy miért is van ennyire kimerülve. Mi az a munkájában és a magánéletében, ami ezt a lehangolt és kimerült állapotot eredményezte. Egy ilyen helyzetben soha nem szabad azt tanácsolni, hogy átgondolás nélkül mondjon fel az illető és legyen vállalkozó, még akkor sem, ha a cikk korábbi részében éppen azt taglaltuk, hogy milyen szuper vállalkozói csoportok vannak manapság. Hogyan is tanácsolhatnánk ilyet, hiszen lehetséges, hogy a kifáradást nem is a munkája okozza (elég sokféle oka lehet), ha azonban mégis a munkája a ludas, akkor sem feltétlen biztos, hogy az azonnali felmondás a megfelelő megoldás számára.
A helyzetét meg kell ismerni, körül kell járni, hogy mi lenne számára a megfelelő megoldás, amitől jobban tudná érezni magát. Vagyis az ő esetében egy olyan segítőhöz, vagy csoporthoz irányítanám, ahol azt a kérdést járják körül, hogy vajon mi okozza ezt a kimerültséget és lehangoltságot mostanában az életében. Vajon történt-e valami változás mostanában a magánéletében? Vajon Tamara jó úton van-e, vajon azzal foglalkozik-e amivel szeretne? Ha pedig nem, akkor ki kell deríteni, hogy mi lenne az.
Ebből a folyamatból természetesen kikerekedhet az a válasz, hogy fel kéne mondania és vállalkozónak kéne állnia, mert az tudná számára a feltöltődést megadni és az élethivatásának szolgálatát garantálni. Ekkor azonban már egy tudatos döntés születne, ami egy valódi önismereti munka talaján lett meghozva- vagyis nagy valószínűség szerint működni fog kliensünk életében ez a lépés. Míg ha e nélkül a segítő csoport vagy foglalkozás nélkül jutna hasonló döntésre, az hasracsapás szerű, véletlenen alapuló döntésnek minősülne, ami akár az egzisztenciája elvesztésével is járhatna.
Vagyis Tamara számára a megfelelő döntés egy, az önismereti szintjének megfelelő és az őt foglalkoztató (fentebb részletezett) kérdéseket körüljáró egyéni, vagy csoportos önismereti folyamat keresése lenne. Ha szeretnél egy ilyen csoportra konkrét példát olvasni, fusd át „Az én utam” nevű irodalomterápiás csoportom leírását ITT. Abban a csoportban sok hasonló kérdéssel foglalkoztunk.
Ezzel a cikkel nem volt célom Anna és Tamara vállalkozóvá válását, vagy nem válását végig követni.(Bár ha érdekes lehet számotokra, szívesen írok ilyen cikket is!). Sokkal inkább azt szerettem volna érzékeltetni ezzel a két példával, hogy már a vállalkozóvá válás előtt is mennyire sok mindenre, többek között önmagunkra érdemes odafigyelnünk!
Ne ugorjunk fejest átgondolás nélkül egy vállalkozásba csak azért, mert nem szeretjük az aktuális munkánkat- legyünk tudatosak a „nem szeretett” dolgokra! Tudjuk meg, mely részüket nem szeretjük és eszerint lépjünk. Valamint építsük úgy a vállalkozásunkat már a kezdeni lépésektől, hogy abban kellemesen és támogatva érezhessük magunkat. Teremtsünk segítő hálót magunk köré és ne felejtsük!

Nagyon nem mindegy, milyen aktuális élethelyzetben vagyunk és milyen segítő szakembert, vagy csoportot választunk ki ehhez az állapothoz. Minden szituációban, amikor elakadást élünk meg, álljunk meg egy rövid időre és tisztázzuk magunkban, hogy pontosan hol is tartunk és miben érezzük az elakadást. Innen már sokkal könnyebb lesz kitalálnunk, hogy milyen módszer, tanfolyam és szakember tud minket a tovább lepésünkben támogatni. Ha pedig kitaláltuk, vágjunk is bele!
Drukkolok nektek, veletek vagyok, hogy teli torokból tudjátok kiabálni a világba: „Vállalkozó leszek és közben önmagamra is oda fogok figyelni!”
Hajrá modern vállalkozó személyiség! Hajrá modern vállalkozó nő!

Ha szívesen hallanád Alíz hangját, hallgasd meg, hogy mit gondol az önismeret életünkben betöltött szerepéről a Nők az úton erről szóló adásában!