Irodalomterápia

IRODALOMTERÁPIA

Az irodalomterápia egy interaktív segítő és kísérő folyamat, melyet erre kiképzett irodalomterapeuta szakember vezet. Röviden összefoglalhatjuk úgy, mint egy segítő folyamatot, melyet irodalmi szövegekkel, vagy könyvekkel végzünk.

De találkozhatunk ennél sokkal összetettebb definícióval is, mely szerint az irodalomterápia a kliens és az irodalmi mű kölcsönhatását használja fel az ő egész személyiségének fejlesztése céljából. Ebben az értelemben a terápiás célra kiválasztott irodalmi művek tartalma terápiás hatást gyakorolhat a kliens testi és lelki egészségére egyaránt.

Irodalomterápia Legjobbén

MIVEL TÖBB AZ IRODALOMTERÁPIA, MINT AZ EGYSZERŰ OLVASÁS?

A fentebb felsorolt hatások azonban nem automatikusan zajlanak le egy szöveg elolvasásának pillanatában. A terápiás hatás eléréséhez szükséges egy képzett irodalomterapeuta is, aki segít a szöveg kapcsán felmerülő gondolatokat mederbe terelni, tudatosítani, tovább fűzni, vagyis segít az olvasottakban található úgynevezett „gyógyító tartalom” felismerésében és felhasználásában. Az irodalomterápia ugyanis ettől több, mint a magányos olvasás.

A szöveg önismereti hozadékának megtalálása, ennek tudatosítása és személyiségfejlesztés céljából való továbbgondolása tehát az a három lépés, melyet általában nem kapunk meg egy könyv puszta olvasás közben- megkaphatunk azonban, ha egy szakemberrel dolgozunk irodalomterápiás módszerekkel. 

MIBEN SEGÍT AZ IRODALOMTERÁPIA?

Az irodalomterápia általános életvezetési kérdésekben nyújt támogatást. Ezt úgy is lefordíthatjuk, hogy egy hétköznapi élet során felmerülő elakadások, nehézségek kezelésére, vagy önismereti kérdések megválaszolására és személyiségfejlődés előre lendítésére alkalmas eszköz.

Az én csoportjaim többek között abban specifikusak, hogy mindegyik fő célkitűzése, hogy közelebb kerülj a Legjobbénedhez. Vagyis olyan elakadások és életvezetési nehézségek megoldását célozzák meg, melyek kifejezetten a Legjobbénedhez való kapcsolódásod útjában állnak.

A csoportfolyamatok fő terápiás célkitűzése pedig az, hogy ezeknek a problémáknak a feloldásával minden résztvevő közelebb kerülhessen kreatív énjéhez, a saját középpontjához és jobban kapcsolódhasson Legjobbénjével.

LEGJOBBÉN ÉS IRODALOMTERÁPIA

Felkeltette az érdeklődésed, hogy mely témák is lehetnek azok, melyek gátolnak a  Legjobbénedhez való kapcsolódásban és miből is veszed észre, ha ezekkel a problémákkal küzdesz? Esetleg inspirációt merítenél abból, hogy milyen csodálatos és magával ragadó élmény tud lenni, ha végre a kreatív énedhez, a Legjobbénedhez kapcsolódó életet élsz? Gyere és olvass erről bővebben:

AZ IRODALOMTERÁPIA MÓDSZERTANA ÉS A TÖRTÉNETEK

Az irodalomterápia a történetek és a szavak erejét használja. Az önismereti út során gyakran megesik, hogy érzünk valamit, de nem tudjuk, hogy mit. Hogy tele van a bensőnk, de nem tudjuk kifejezni. Az irodalomterápia szavakat és történeteket ad ahhoz, hogy megérkezzünk a saját érzéseinkhez. Hogy rálássunk, mi is zajlik bennünk aktuálisan. Hogy megnyugodjunk, hiszen nem vagyunk egyedül.

A történeteink tesznek minket azzá, akik vagyunk. Mások történetei pedig hozzáadnak ehhez- nem is keveset! A történeteken keresztül tágulunk, befogadunk, változunk, fejlődünk. Rajtuk keresztül kapcsolódunk a világhoz, kapcsolódunk másokhoz és kapcsolódunk önmagunkhoz is. Történeteken keresztül értjük meg, alkotjuk meg önmagunkat.

KINEK AJÁNLOTT AZ IRODALOMTERÁPIA?

Mint említettem, az én csoportjaim abban különlegesek, hogy a Legjobbénedhez való kapcsolódásodban nyújtanak kreatív támogatást. De honnan is tudhatod, hogy neked ilyen típusú irodalomterápiára van szükséged? Mik azok a témák, melyek eddig megakadályozhattak, hogy a hozzád legjobban illő életet éld? Vajon mi lehet a gátja, hogy nem mersz, vagy tudsz kreatív életet élni? Milyen is az, amikor nem vagy a középpontodban és nem a kreatív éned életét éled? Olvass tovább és megtudod!

MILYEN AZ, HA NEM A LEGJOBBÉNED SZERINT ÉLSZ?

Az alább felsorolt és ezekhez hasonló tünetek utalnak erre:

  • Nem kapcsolódsz az alkotó, kreatív éneddel
  • Nem illik hozzád a munkád, ezért az leszív, elfáraszt
  • Nem állsz ki magadért és nem mondasz elégszer nemet
  • Nem ismered a valódi vágyaidat, így nem a saját céljaid felé törsz
  • Mindig is érezted, hogy több van benned, de nem tudod felszínre hozni
  • Nem tudsz pihenni, feltöltődni, megfelelően kezelni a stresszt
  • A belső kritikusod hangosabb, mint a valódi éned hangja
  • Szívesen alkotnál, de valamiért nem mered elkezdni
  • Nem tudod kibontakoztatni a kreatív energiáidat
  • Nem kapcsolódsz jól
  • Nem találod a saját utad
  • Nem hozol jó döntéseket
  • Lehet, hogy a kiégés szélén állsz
  • Nem ismered az erőd forrását
  • Nem tartod tiszteletben a határaidat
  • Nem vagy asszertív
  • Túl nagy a zaj körülötted
  • A tökéletességre törekszel
  • Mintha szabotálnád magad
  • Nehezedre esik elköteleződni
  • Régi, rögzült minták irányítanak

ISMERŐS VALAMELYIK TÉMA?

Esetleg több is? Akkor irány a „Csoportok” aloldal és nézz szét az induló csoportok között, vagy add le előjelentkezésed egy számodra inspiráló téma kapcsán! Ha ugyanis a fentebb felsorolt állításokban találtál elgondolkodtató témákat, nagy valószínűséggel éppen nem vagy a középpontodban és az irodalomterápiának éppen erre a speciális ágára, vagyis a Legjobbén irodalomterápiára van szükséged, hogy közelebb kerülj a belső összhangodhoz!

MIBEN MÁS A LEGJOBBÉN IRODALOMTERÁPIA

Az egész vállalkozásom fő célkitűzése hozzásegíteni az embereket a Legjobbénjükkel való kapcsolódáshoz. Ahhoz, hogy végre azt az életet tudják élni, ami a legjobban hozzájuk illik. Természetesen erre a célra használom az irodalomterápiát is. Az irodalomterápia egy szelíd, ám hatékony módja önmagad és vágyaid megismerésének, a világhoz való igazabb és hatékonyabb kapcsolódásnak.

A Legjobbén irodalomterápia, vagyis az irodalomterápia Legjobbén koncepcióval való elegyítése pedig rengeteg lehetőséget rejt önmagad tágításának, tovább fejlesztésének kapcsán.

A Legjobbén irodalomterápia ugyanis nem pusztán irodalomterápiás elméleti és gyakorlati módszertant tartalmaz, hanem mindezeket maximális szakmai profizmus mellett vegyíti különféle pszichológiai, coaching, írásterápiás, alkotásterápiás elemekkel.

Ezáltal lehetőséged van egy boldogabb, önazonosabb életet felépíteni, melyben fokozatosan egyre mélyebben kapcsolódsz a Legjobbénedhez. Ebben pedig az irodalmi művek és történetek, valamint az alkotás és az írás válnak majd kísérőddé.

biblioterápia

MI AZ, AMIVEL GARANTÁLTAN TALÁLKOZNI FOGSZ EGY LEGJOBBÉN CSOPORTON?

  • Módszertani elkötelezettség- vagyis az irodalomterápia szabályainak tiszteletben tartása és módszertanának MINDEN előnyének élvezete
  • Vegyes technika- vagyis maximális szakmai profizmus mellett vegyítve lesz a pszichológiai, coaching, írásterápiás, alkotásterápiás elmélet és módszertan az irodalomterápiával
  • Jobbnál jobb kortárs irodalmi művek, szövegek és könyvek
  • A Kreatív napló, mely a leghatékonyabban ötvözi a fentebb említett módszertanokat, mégis mindenki számára elérhető és élvezetet nyújtó önismereti és önfejlesztő forma.

Mi az amivel nem fogsz találkozni egy legjobbén csoporton

  • Kizárólag irodalomterápiás elemekre épülő egyéni, vagy csoportos folyamatok

HOGYAN TALÁLD MEG A SZÁMODRA MEGFELELŐ IRODALOMTERÁPIÁS CSOPORTOT?

A Legjobbénedhez, a kreatív életedhez való kapcsolódás tehát a fő téma, mellyel csoportjaimon találkozhatsz. Ezen túl azonban mindig van egy specifikus témája a csoportnak, melyből tudhatod, hogy aktuálisan neked szól-e, vagy nem. Például ha az alkotókedveddel tökéletesen elégedett vagy, ne egy olyan csoportot keress fel, melynek ez a témája. Tarts velünk inkább egy olyan körben, ahol az erőforrásaid feltérképezésével foglalkozunk, ha jelenleg ebben szeretnél fejlődni.

MIRŐL SZÓL EGY IRODALOMTERÁPIÁS CSOPORT?

A csoportok témáit mindig úgy határozom meg, hogy azok minél több ember segítségére legyenek, vagyis minél több ember aktuális elakadásában nyújtson segítséget. A csoportok leírását úgy teszem közzé, hogy abból minél pontosabban kiderüljön, mely altémákat fogjuk érinteni és milyen terápiás célokat tűzünk ki a csoport elé. Ez elősegíti azt, hogy a csoport minél könnyebben megtalálja célközönségét, valamint minél több olyan résztvevő jelentkezhessen a csoportra, aki éppen a kiírt irányba szeretne fejlődni. Egy jó csoportkiírás tehát azt eredményezi, hogy nagyon hasonló érdeklődési körű és hozzáállású emberek csoportja tud összeverbuválódni, mely nagy eséllyel jelent egy élvezetes, elmélyült csoportfolyamatot is.

Bíztatlak arra, kedves érdeklődő, hogy keress olyan csoportot, melynek a leírása magával ragad, elvarázsol. Ahol a csoportvezető felé érzett feltétlen bizalmadat kiegészíti az is, hogy egy aktuálisan téged foglalkoztató téma köré összpontosul a meghirdetett csoport.

Legjobbén kreatív pszichológia

KI LEHET IRODALOMTERAPEUTA?

Mivel én pszichológus vagyok, írásaimban pszichológusok által vezetett irodalomterápiáról írok– ezért fontos tisztázni, hogy irodalomterapeuta nem csak pszichológus végzettségű ember lehet. Nagyon sok pedagógiai-, könyvtári-, mentálhigiénés-, irodalomtudományi- területen tevékenykedő ember építi be eszköztárába a módszert.

Ennek hála az irodalomterápia mind szélesebb társadalmi rétegekhez, korosztályokhoz tud eljutni. Egészen máshogy nyúlnak a szövegekhez az eredendően más-más szakterületről érkező szakemberek, aminek pedig a csoportfolyamatok sokszínűségét köszönhetjük. A csoportválasztásnál az első lényeges szempont, hogy résztvevőként olyan folyamatot és szakembert válasszunk, aki megfelel elvárásainknak és számunkra megfelelően biztonságos és megtartó közeget tud teremteni az önismereti munkához.

A saját módszeremről már több helyen is írtam a weblapomon és a social media felületeimen- pszichológusi és coach gyökereim adják a módszertanom alapját, mindezeket a tapasztalataimat szervesen integrálom az irodalomterápiás csoportfolyamatomban is. De lássuk ezt az integrálási folyamatot kicsit bővebben a következőkben.

HOGYAN DOLGOZOM ÉN?

Az általam vezetett csoportok soha nem egyszerűen irodalomterápiát nyújtanak. Minden irodalomterapeuta más-más alapképzettséggel, szakmai tapasztalattal rendelkezik és ez meghatározza az irodalomterápiás csoportjainak mélységét, milyenségét is. Jómagam tizenöt éves tapasztalattal rendelkezem egyéni és csoportos pszichológiai, személyiségfejlesztő, kreatívitást támogató, valamint megoldásfókuszú coaching folyamatok vezetésében.

Több ezer órányi magányos kreatív alkotás, valamint emberekkel végzett munka áll a hátam mögött- ennek köszönhetően pedig nagyon pontosan tudom, hogy miben tudok a legnagyobb segítségére lenni a hozzám fordulóknak. Ebből a tapasztalatból nőtte ki magát a Legjobbén koncepciója, vagyis az a tűpontos szakmai irányvonal, melyet képviselek munkám során nap mint nap.

Legjobbén módszertan
Kreatív pszichológia

A LEGJOBBÉN IRODALOMTERÁPIA KOMPLEX HÁTTERE

A Legjobbén fő célkitűzése, hogy segítsen Téged újra összekapcsolódni személyiséged azon ősi és bölcs részével, mely pontosan tudja, hogy mitől lehetsz újra kreatív és boldog. Ez a kapcsolat az igazi, mély éneddel, az önvalód esszenciájával való kapcsolódást jelenti tehát, mely segítségével egy önazonos és kiteljesedett életet tudsz megélni.

A csoportjaimban az alkotás és az irodalom- leginkább a kortárs irodalom az, mely betölti a katalizátor szerepét. Tevékenységem tehát egy csoportban is ugyanolyan komplex és összetett, amilyen mindig is volt praxisom során. Segítségül hívok korszakalkotó pszichológiai megközelítéseket és módszereket, kreatív alkotó folyamatokat, szívesen használok inspiráló coaching eszközöket és gyakorlatokat, valamint ezeket előszeretettel ötvözöm írás- és alkotóterápiás, relaxációs és NLP gyakorlatokkal.

MILYEN VELEM DOLGOZNI?

Az irodalomterápia, melyet tehát az én praxisomban megtapasztalhatsz kedves olvasó komplex, összetett és rétegzett -épp mint a minőségi szépirodalom– talán azért is szeretem annyira. Használom az irodalom erejét, de nem kizárólagosan- épp, mint az életben: vegyítve számos nagyszerű módszertannal, mely a Te épülésedet szolgálja! Az általam ígért önismereti út alapos és szakmai, a személyiségfejlődés pedig gyökeres és tűpontos- már amennyiben Te is úgy akarod!

Használjuk hát az irodalom mélységeit a Legjobbénünk mélységeinek felfedezéséhez és vegyítsük mindezt pszichológiával, coachinggal és kreatív alkotással! Ez az én utam és erre hívlak Téged is, ha van kedved velem tartani valamelyik csoportomban.

Ha pedig szeretnél jobban megismerni, hallgasd meg a velem készült interjúkat az  önismeret fontosságáról vagy a  kreativitásunk és boldogságunk kapcsolatáról.

Legjobbén
Legjobbén kontakt

A LEGJOBBÉN IRODALOMTERÁPIA ELŐNYEI

Milyen hatásai vannak tehát az általam használt irodalomterápiának? Mint fentebb már említettem, a fő célkitűzése minden csoportomnak, hogy közelebb kerülj a Legjobbénedhez, a Te saját, személyreszabott kreatív utadhoz! De hogyan tudjuk ezt elérni és milyen egyéb előnyei lehetnek egy Legjobbén csoportfolyamatnak? Következzen néhány példa azokból a beszámolókból, melyeket a klienseimtől kaptam. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány fontos téma, melyben fejlődést tapasztalhatsz egy általam vezetett csoport során:

45
  • Legjobbéned megismerése
  • Kreatívitásod felélesztése
  • Elindulás az önmegvalósítás felé
  • Önismeret és önreflexió mélyítése, önfejlesztés
  • Pozitív énkép kialakítása
  • Önmagaddal való kapcsolódás minőségének javítása (pl.: önértékelés, öngondoskodás, önszeretet)
  • Másokkal való kapcsolódás javulása- figyelem, nyitottság, empátia és asszertivitás fejlődése
  • Megnyílás, valamint (másokra és önmagunkra irányuló) elfogadás fejlődése
  • Saját és mások energiaháztartásának megismerése- a különbségek elfogadása
  • Saját erősségek feltérképezése- önazonosság megteremtése
  • Saját út felismerése/megteremtése

A LEGJOBBÉN IRODALOMTERÁPIA TOVÁBBI HATÁSAI

  • Érzelmeink megélése és kifejezése- ennek valamint mások hasonló folyamatainak elfogadása
  • Saját és mások tempójának megismerése és tiszteletben tartása
  • Kreatív én mozgósítása
  • Problémákkal való megküzdés (pl.: felismerés, mások megoldásainak felfedezése, átkeretezés)
  • Kommunikáció fejlődése (önmagunk kifejezése, mások nézőpontjának elfogadása, megvitatás képességének fejlődése)
  • Célkitűzésben és döntéshozatalban, problémamegoldó képességben való fejlődés
  • Tökéletesre való törekvés elengedése, önmagad hibáinak elfogadása

MIT CSINÁL EGY IRODALOMTERAPEUTA?

Mint fentebb már említettem, az irodalomterápia több, mint egyszerű olvasás- ennek a folyamatnak pedig szerves részét képezi egy segítő szakember is, aki megfelelő irodalomterápiás képzésben részesült. Az irodalomterapeuta felelős a meghirdetett csoport tartalmi és formai elemeiért, annak lebonyolításáért, a keretek tartásáért és a csoportfolyamat megtervezésekor kitűzött terápiás célok megvalósulásáért. Egyszerűbben szólva az irodalomterapeuta feladata egy olyan csoportfolyamat megtervezése és lebonyolítása, ahol biztosítva vannak a körülmények a kliens növekedéséhez és fejlődésének végbemeneteléhez.

Az irodalmi művek egyszerű elolvasása és befogadása egy magányosan is elvégezhető folyamat, melyet mindenki gyakorol otthon, szabadidejében. Ezt az egyszerű befogadást a terapeuta kiegészíti a műről és a mű által létrehozott benyomásokról folytatott irányított beszélgetéssel. Vagyis az irodalmi mű minden esetben csak katalizátorként funkcionál ebben az önismereti és személyiségfejlesztő folyamatban.

Ez a folyamat pedig elvezet oda, hogy a terápiás keretek között végbemenő fejlődés végül hatással lesz a való életre is. Vagyis a tudatosítás és fejlődés nem csak az önismereti csoport négy fala között marad, hanem a csoport résztvevői a való életükben is érezhetik előrevivő és fejlesztő hatását.

KLASSZIKUS, VAGY KORTÁRS IRODALOM?

Mint korábban már említettem, az irodalomterápiás foglalkozásokon a szövegek a katalizátor szerepét töltik be- ezek a szövegek azonban sokszínűek lehetnek és széles spektrumon mozoghatnak. A leginkább elterjedt a klasszikus és kortárs (szép)irodalmi szövegek használata, de tökéletesen beválhatnak a dalszövegek, slam részletek, film jelenetek, vagy akár bizonyos közösségi média bejegyzések is. A folyamat fő célkitűzése minden esetben az önismeret mélyítése, a személyiség gazdagítása, a mentális egészség megőrzése és a lelki jóllét növelése. Ezen felül a csoport specifikusabb célkitűzéséről annak elnevezése, rövid leírása ad információt. 

A szövegválasztás tehát teljes egészében a folyamatot vezető irodalomterapeuta kezében van, ezért egészen változatos választásoknak lehetünk tanúi. A „Korlátlan” című csoportfolyamat szövegválasztása például nagyon jól tükrözi jómagam személyes ízlését, ugyanis szinte végig kortárs irodalmi szövegekre támaszkodom benne.

IRODALOMTERÁPIA, VAGY BIBLIOTERÁPIA?

Végül egy sokat ismétlődő félreértést szeretnék tisztázni, vagyis azt a kérdést, hogy különbözik-e az irodalomterápia és a biblioterápia egymástól? Magyar nyelvterületen elterjedt mind az irodalom- mind pedig a biblioterápia kifejezés és tulajdonképpen ugyanezt a folyamatot fedi le mindkettő. Azonban a ’biblio’ szó ’könyv’ jelentése jelentősen szűkíti a felhasználható szövegek körét, ezért én sokkal jobban szeretem az irodalomterápia elnevezést.

Az irodalom szó ugyanis többletjelentéssel bír, hiszen nemcsak könyveket, hanem könyvrészleteket, verseket, szócikkeket, sőt a könyvek világától távolabbi szövegeket is jelölhet. Úgy, mint filmek, sorozatok, dalszövegek, zenei részletek, blog- vagy közösségi média bejegyzések, de extrém esetben akár graffitik, vagy tetoválások szövegeit is. Az irodalomterápia kifejezés tehát egy sokkal tágabb területet ölel körül, ezáltal megnyitva a lehetőségét számunkra, hogy a fejlesztést a könyveken kívül egyéb kreatív eszközökkel és szövegválasztásokkal is beindítsuk.

MEGJÖTT A KEDVED EGY IRODALOMTERÁPIÁS CSOPORTHOZ?

Szuper! Ha felkeltette az érdeklődésedet az irodalomterápia, azon belül is a Legjobbénedhez közelebb juttató vállfaja, gyere és nézz körül az aktuálisan induló csoportjaim között.

Szeretettel várom a jelentkezésedet, ha valamelyik téma magával ragadott!

Legjobbén Kreatív Napló előnyei
Legjobbén

ÖNAZONOS, KREATÍV ÉLET NAGYVÁROSI HŐSÖKNEK