Pszichiáter vagy pszichológus: 4 tipp a választáshoz

pszichiáter vagy pszichológus?

Pszichiáter vagy pszichológus a te embered? Te is jártál már úgy, hogy szívesen fordultál volna segítségért, de nem tudtad, hogy az aktuális helyzetedben vajon kihez is kéne? Először találkoztál egy helyzettel és nem tudtad eldönteni, hogy vajon ki az, aki segíthet benne? Ha pszichológus, akkor azon belül szükséges egy klinikai szakpszichológus, vagy inkább egy tanácsadó szakpszichológus, esetleg egy coach kompetenciájába tartozik a probléma? Mit csinálnak pontosan ezek a pszichológusok és miben különböznek a problémák, melyekkel őket fel lehet keresni? És ha már itt tartunk, mit fed egy coaching folyamat és mi is a coaching jelentése?

Lehet, hogy felpörögtek az események körülötted és elkélt volna a támogatás, hogy hatékonyabb tudj lenni, célirányosabban dolgozni, de nem tudtad, hogy ezek a témák kinek a szakterületéhez tartoznak? Szívesen szántál volna időt, energiát és pénzt a megfelelő szakemberre, de nem tudtad, hogy milyen végzettségű embert keress fel? Ha már te is belefutottál bármelyikbe a fentiek közül, akkor ez a cikk neked szól!

szakember keresés

Az alábbi írásomban segítséget szeretnék nyújtani a szakemberkeresés útvesztőjében, annak érdekében, hogy ha van egy nehézséged, problémád, vagy elakadásod az életedben, esetleg szeretnél fejlődni, előre lépni, vagy felgyorsítani egy projektedet, akkor tudd, hogy milyen szakember lesz a te embered. Az összefoglalómból megtudhatod, hogy melyik szakember milyen végzettséggel rendelkezik és milyen jellegű támogatást tud nyújtani számodra. Mi tartozik az ő kompetencia körébe és mi nem. Mivel tudod őt felkeresni és mivel fordulj inkább máshoz. Amikor mindezt átlátod, már sokkal könnyebben fogsz tudni magadnak kompetens és a helyzetednek megfelelő segítséget keresni.

Hogy milyen előnyei vannak, ha rendelkezel ezekkel az információkkal? Rengeteg időt és energiát spórolhatsz meg azzal, hogy akár az internetes szűréseidet, akár a barátaidtól, ismerőseidtől való tájékozódást le tudod szűkíteni egy bizonyos területre. Nem kell az internetről és könyvekből összegyűjtened ezeket az ismereteket, valamint (és talán ez a legfontosabb szempont mind közül) olyan szakembereket kezdhetsz el felkeresni, akik kifejezetten a Te igényednek felelnek meg- ezek után pedig választani is gyorsabb és egyszerűbb lesz közülük. 

Pszichiáter vagy pszichológus?

Amennyiben valamely konkrét, múltbéli eseményen, vagy a jelenben érzékelhető komolyabb elakadáson szeretnél enyhíteni, mindenképp pszichológus bevonását javaslom. A probléma nehézségétől, minket hátráltató erejétől függően rangsorolva haladjunk a klinikai végzettségű pszichológus, esetleg pszichiáter irányába.

Nagyon sematikusan azt tudnám mondani, hogy a kizárólag gyógyszerrel kezelhető helyzetek esetében ajánlott pszichiáter bevonása. Az ennél valamivel enyhébb, de a mindennapi életünket még mindig komolyan megnehezítő tünetek, vagy kórképek esetén klinikai szakpszichológus felkeresése javasolt. Ezekben a helyzetekben nagy segítségünkre lehet a körzeti orvosunk, vagy nagyon gyakori eset, hogy bőven elegendő egy okleveles pszichológus (=mester diplomával rendelkező) felkeresése- mert tudását és kapcsolati hálóját bevetve segíteni fog nekünk tovább lépni egy másik irányba, egy másik elméleti keretben dolgozó kollégájához.

Vagyis bízzunk meg a pszichológusok hálójában, hiszen nem véletlenül tanul egy okleveles pszichológus is nagyon sokat a klinikai kórképekről és a saját kompetencia határainak a betartásáról. Fogadjuk el, hogy ezek a szakemberek ki vannak képezve arra, hogy ha saját végzettségének és kompetenciájának határán túlnyúlik a mi problémakörünk, tud és akar majd nekünk abban segédkezni, hogy javaslatokat tegyen és tovább irányítson minket egy másik, számunkra jobban megfelelő szakemberhez.

A hétköznapi elakadások mestere a tanácsadó szakpszichológus

A tanácsadó szakpszichológusok életéről tudok a legbővebben beszámolni. Bár magam is klinikai szakirányon kezdtem a pályafutásomat, és a mester diplomámat még klinikai szakirányból szereztem, vagyis ismerem és dolgoztam az összes kórképpel- az öt éves képzés után mégsem klinikai szakképzésre mentem tovább tanulni, hanem tanácsadónak.

tanácsadó szakpszichológus

Ez a pálya abban különbözik a klinikai kórképekkel dolgozó és egészségügyi intézményekben tevékenykedő klinikai szakpszichológus munkájától, hogy a tanácsadó szakpszichológus az átlagos, mindennapok során felmerülő elakadások megoldásán dolgozik. Tehát mi nem klinikai esetekkel, hanem hétköznapi emberek felmerülő nehézségeivel dolgozunk. A leggyakrabban felemerülő témák az önismeret fejlesztése, az önbecsülés növelése, az önszeretet és önbizalom fejlesztése, az önmagunk igényeihez való közelebb kerülés és a saját életút és a saját ritmus megtalálása.

A szakpszichológusi végzettség azért nagyon fontos, mert a pszichológusi diplomára ráépülő több éves képzési folyamat kifejezetten a tanácsadás keretei közé eső kliensekkel való specifikus bánásmódot, csoporttartást, egyéni munkát és az ezekhez szükséges elméleti és gyakorlati tudást adja meg. Vagyis az alap, okleveles pszichológus diplomára ráépülő szakképzés a szakirányhoz illeszkedő populációval való valódi és hatékony munkát alapozza meg. Ettől szakpszichológus egy szakpszichológus.

Mint fentebb már ki lehetett olvasni a sorok közül, okleveles pszichológusnak, vagy pszichológusnak azok nevezik magukat, akik az egyetem öt évének elvégzése után még nem végeztek el szakképzést. 

A coaching jelentése

coaching jelentése

Én a tanácsadó szakpszichológusi végzettségemen felül life- és business coach vagyok. Vagyis dolgozom életvezetési és karrierrel összefüggő problémákkal. A coaching alapvetően és nagyon röviden fogalmazva abban különbözik a terápiától és a pszichológiától, hogy nem a múltra és az ott megtörtént eseményekre fókuszál és próbálja felgöngyölíteni, esetleg feloldani azokat, hanem a jövőorientáltan (vagyis a jövőnek érdekében) és megoldásfókusszal (vagyis a megoldható, orvosolható, gyakorlással és kitartással fejleszthető helyzetek megoldásán) dolgozik.  

Amikor egy coaching folyamat a megfelelő választás

Mikor ajánlott coach szakembert felkeresni? Azokban az esetekben, amikor önmagunkat fejlesztve, célirányosan egy adott témán szeretnénk dolgozni és abban fejlődést elérni. Lehet ez szakmai, vagy magánéleti téma- a lényeg, hogy az elérendő célunk, hogy a jövőben rendelkezzünk egy újfajta mintázattal, mely segít nekünk a folyamat alatt kikristályosodott és konkretizált önazonos célunkra, vagy céljainkra tudjunk fókuszálni és feléjük haladni. 

Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy egy jövőorientált és megoldásfókuszú coaching folyamat alatt nem találkozunk rengetegszer pszichológiai mélységekkel és problémákkal!

coaching folyamat

Éppen ezért fontos, hogy coaching folyamatra is mindenképp olyan szakembert válasszunk, aki ezeket meg tudja hallani és helyén tudja kezelni! Most már szerencsére Magyarországon is létezik egy szűk coach réteg, akik vagy pszichológus alapképzettséggel rendelkeznek, vagy nemzetközileg akkreditált, magas standardoknak megfelelő minősítéssel rendelkeznek. Azt gondolom, hogy a mai világban, ahol semmilyen törvényi előírás nem köti, hogy ki használhatja a coach megnevezést, éppen ezért a képzőhelyek sincsenek egyértelmű szabályozás alá vonva, még inkább szükséges, hogy nagyon körültekintően válasszunk ilyen végzettségű szakembert!

Amennyiben arra jutunk, hogy coaching keretein belül megoldható a jelenlegi elakadásunk, azt javaslom, hogy feltétlen a fent említett két kategóriából válasszunk magunk mellé segítőt- vagyis lehetőleg szakpszichológus végzettségű legyen a szakember, aki mellette coach is, vagy valamelyik nemzetközi (leginkább ICF) követelményrendszernek megfelelő magas standardoknak megfelelő (és magas tapasztalati óraszámot is felmutatni tudó) coach kollégát válasszunk.

Miért jó, ha a coach egyben pszichológus is?

De mi is az, ami miatt fontos, hogy a coachunknak a fenti egyéb végzettségei is legyenek? Mint már említettem, nagyon gyakori, hogy hiába érkezik egy kliens kifejezetten coaching keretei közt megoldhatónak tűnő problémával, kiderülhet, hogy mégis mélyebb témáról van szó, vagy a folyamat során felmerülhetnek komolyabb, múltbéli problémák. Ebben az esetben a szakembernek két fontos teendője van.

coach egyben pszichológus

Az első, hogy azonnal detektálja ezt, vagyis tudása és korábbi több ezer órányi tapasztalata alapján felismerje, hogy a folyamat beleütközött egy pszichológiai mélységekben lévő nehézségbe.  A másik teendő, hogy a szakembernek nemcsak fel kell ismernie ezeket a helyzeteket, hanem meg kell húznia, meg kell erősítenie saját határait és a közös munkájuk előre megkötött szerződését (vagyis nem belecsúszni pszichológiai elemezgetésbe, boncolgatásba!), miközben azonban megtartja az illetőt és nem hagyja magára a problémájával. 

A szakember fentebb taglalt végzettsége és tapasztalata azért szükséges, hogy egy ilyen esetben (mely hangsúlyozom, hogy elég gyakori!) ne egy kikerülés, megijedés, eltussolás, szőnyeg alá söprés legyen a reakció és semmiképp ne is egy pszichológiai élve boncolás! Hiszen egy ilyen téves reakció nemcsak a folyamat szempontjából nagyon erős hátráltató tényező, de a kliensben lelki életében is okozhat maradandó károsodást.

Ezekben az esetekben a gyakorlott szakember mindig tudja, hogy mi a teendő és soha nem hagyja magára a klienst a felbukkant nehézségével. Nem érzem relevánsnak részletekbe menően tovább taglalni, hogy ilyenkor pontosan mi a teendő. A cikk szempontjából csak meg szerettem volna csillantani, hogy nagyon fontos, hogy coach szakembernek egyéb végzettségei, vagy tapasztalatai legyenek lelki területen.

Az említett szakemberek végzettségeiket körül járva azonban még messze nem merítettük ki a segítő szakmákat! Jómagam például több módszerspecifikus végzettséggel is rendelkezem (pl: Autogén tréningben képződött relaxációs terapeuta, NLP Master Tréner, stb…), valamint irodalomterapeuta is vagyok. Hiszem, hogy sok területen ezek a módszerek is rendkívül hatékonyak. Jelen cikkemben azonban szerettem volna ezeket az „alap” segítő végzettségeket és a hozzájuk kapcsolódó kompetenciákat végig venni.  

pszichiáter vagy pszichológus

Remélem segítettem a szakmák és végzettségek útvesztőjében könnyebben eligazodni. Ha más szemszögből is érdekel a téma, olvasd el az erről szóló cikkünket ITT és ITT. Kívánom mindenkinek, hogy legyen szó akár elakadásról, akár önfejlesztésről, előrelépésről, találja meg a számára megfelelő és kompetens segítőt!

Ha szívesen hallanád Alíz hangját, hallgasd meg, hogy mit gondol az önismeret életünkben betöltött szerepéről a Nők az úton erről szóló adásában!

Legjobbén Blog

Cikkek az önmegvalósításról, pszichológiáról, irodalomról és mindenről ami közelebb vihet a Legjobbénedhez!

Megismerem a Legjobbénem

Ha tetszik amit látsz, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódj!

Ezeket már olvastad?

3-modszer-a-parkapcsolati-elhidegules-ellen

A párkapcsolati elhidegülés 3 remek ellenszere

A Glamour magazin nemrég engem kért fel szakértőnek intimitás témában. Bár az elhidegülés az egyik leggyakrabban jelentkező probléma a párkapcsolatokban, fontos küldetésemnek tartom megerősíteni az

A csoportterápia 8 előnye

Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen konkrét hasznot hozhat a résztvevőknek a csoportterápia. Miben más, esetleg miben több ez, mint egy egyéni folyamat? Milyen elvárásokkal

Kategóriák:

Címkék:

Ezeket már olvastad?