7 szempont a legjobb segítő szakember, vagy önismereti csoport kiválasztásához

Egy segítő szakember felkeresésén gondolkodsz, de nem tudod kit válassz? A szakember szó hallatán eszedbe jut egy pszichológus, egy coach és mivel szereted az irodalmat esetleg egy irodalomterapeuta, vagy egy irodalomterápiás csoport, de nem tudod, hogy vajon melyik is lenne a legjobb döntés? Az is lehet, hogy ajánlottak néhány szakembert, de honnan is kéne tudnod, hogy kivel tudnál a legjobban együtt dolgozni? Lehet, hogy olvastál már kismillió dolgot a világhálón a jelen élethelyzeted kapcsán, de nem hogy tisztult volna a kép, csak az az érzés erősödött fel benned, hogy „segítség mi van velem”?!

segítő szakember

Bármelyik is igaz rád, a következő cikkemben segítek neked eligazodni ebben az elsőre embert próbáló útvesztőnek tűnő helyzetben- vagyis a megfelelő segítő szakember megtalálásában. Ha elérkeztél az életedben egy olyan ponthoz, amikor megszólal benned az igény egy segítő szakember felkeresésére, az egy nagyszerű dolog. Hiszen azt jelenti, hogy szeretnéd magadat jobban megismerni, szeretnél fejlődni és előrelépni a saját utadon. Ebből az összefoglalóból megtudhatod, hogy mik azok a szempontok, amiket érdemes figyelembe venned, mik azok a kérdések, melyeken érdemes elgondolkodnod, annak érdekében, hogy megtaláld a hozzád legjobban illeszkedő megoldást- legyen szó egyéni-, vagy csoportfolyamatról.

A szempontokat a hozzám fordulók visszajelzései alapján válogattam össze, így biztos vagyok benne, hogy bármilyen karakter is vagy, találni fogsz a felsorolásban olyan szempontot, vagy ötletet, amely elgondolkodtat és előre lendít a döntési folyamatodban.

Lássuk hát, hogy mik az általam javasolt szempontok, amiket ha átgondolsz, biztosan segíteni fognak neked a választásban.

1.- A helyzeted

Mindenekelőtt fontos tisztáznod magadban a helyzetedet, vagyishogy hol is tartasz most az utadon és min szeretnél dolgozni. Ezen a ponton még csak magaddal és a helyzeteddel foglalkozz, semmi mással! Ezen a ponton még nem kell tudnod, hogy ez a segítő szakember vajon egy irodalomterapeuta, egy pszichológus, vagy egy coach, esetleg egy irodalomterápiás csoport lesz. Én mindig azt javaslom, hogy a legelső lépés mindig Te legyél és a helyzeted minél pontosabb meghatározása. A „segítség mi van velem” állapot helyett próbáld inkább szépen finoman megérezni az érzéseid, az állapotod, a körülményeket, a vágyaidat, álmaidat, céljaidat és az elakadásaidat. Hiszen honnan is tudhatnád, hogy milyen szakembert, milyen csoportot, vagy milyen módszert keresel, ha nem tudod, hogy körülbelül mire is keresel megoldást?!

A helyzeted tisztázása persze nem azt jelenti, hogy egyedül próbálod megtalálni a megoldást! Mindössze annyit jelent, hogy a segítő szakember felkeresése előtt (legyen az személyes segítő, vagy egy csoport), jó tudni, hogy hol is tartasz most az utadon és hogy milyen jellegű segítség esne jól a jelenlegi élethelyzetedben. Ha jobban át akarod látni ezt az első lépést, olvasd el a 2 modern vállalkozó személyiség pszichológiai jellemzése!című cikkem, amelyben két női vállalkozó példáján keresztül részletesen bemutatom mit is értek ez alatt. Elmagyarázom, hogy hogyan is tudod minél hatékonyabban megállapítani, hogy hol jársz az utadon, valamint arra is kitérek, hogy miért annyira fontos ez a lépés a folyamat elején.

Ez persze az esetek többségében nem egy könnyű kérdés! Hol is járok az utamon? Hát honnan is tudhatnám? Milyen segítségre lenne szükségem? Mire is vágyom most? Pfff…. Hogy állok a vágyaimmal, céljaimmal? Miben is vagyok elakadva pontosan? Milyen témákkal, területekkel kéne haladnom, hogy túljussak ezen a szakaszon? A saját utamon vagyok egyáltalán, vagy valaki más álmát kergetem?

Hát nem könnyű kérdések és néha bizony egyedül nem is tudunk rájuk válaszokat találni! Hiszen bármikor adódhat olyan helyzet, hogy egyáltalán nem tudod belőni, hogy hol tartasz az utadon és milyen segítségre lenne vajon szükséged- de biztosítalak, ezekre az esetekre is van megoldás!

2.- Milyen segítő szakember tud a legjobban támogatni engem?   

A második lépés a folyamatban, hogy megfejted, milyen szakemberre van szükséged, ki az, aki a legjobban tud támogatni téged a jelenlegi helyzetedben. Mint ahogy a Pszichiáter vagy pszichológus- 4 tipp a választáshozcímű cikkemben már részletesen leírtam, nagyon sokféle nehézséggel, elakadással és törekvéssel kereshetünk fel segítő szakembert.

Ebben az írásomban segítséget nyújtok a szakemberkeresés útvesztőjében, annak érdekében, hogy tudd, hogy milyen segítő szakember lesz a te embered. Megtudhatod, hogy melyik végzettségű szakember milyen jellegű támogatást tud nyújtani– vagyis mi tartozik az ő kompetencia körébe és mi nem, mivel tudod őt felkeresni és mivel fordulj inkább máshoz. Kiderül a cikkből, hogy miért érdemes okleveles pszichológus helyett inkább szakpszichológus kollégákat felkeresni. Hogy mi a különbség a klinikai szakpszichológus és a tanácsadó szakpszichológus között. Elolvashatod, hogy ha coaching folyamatra vágysz, akkor mire figyelj oda a coach kiválasztása során. Összességében azt javaslom, hogy a választás előtt mindenképp tájékozódj a szóban forgó szakemberek pontos végzettségét illetően és szabd igényeidre a döntést.

Címszavakban annyit mondanék el, hogy amennyiben inkább az irodalom vonz, valószínűleg egy irodalomterapeuta szakember, vagy egy témábavágó irodalomterápiás csoport lesz a számodra megfelelő választás. Amennyiben a jövődön és a megoldásaidon akarsz dolgozni célirányosan, találj egy pszichológus alapvégzettségű, vagy az ICF által akkreditált nagy tapasztalattal rendelkező coach kollégát. De könnyen lehet, hogy pszichológiai mélységekbe merülnél az önismereted, vagy az önfejlesztésed kapcsán, hogy le tudd vetkőzni a rögzült mintázataidat, felismerd valódi életcélod és a miérted, megtanuld a mindseted tudatosítását és esetleges átfordítását. Az ehhez hasonló témákhoz keress fel egy tanácsadó szakpszichológust, aki számodra szimpatikus módszerspecifikus képzőhelyeken képződött és neked megfelelő módszertannal dolgozik.

Abban az esetben pedig, ha elakadásod ezeknél mélyebb szinten gyökerezik, vagy már befolyásolja a normál életviteledet, mindenképp javaslom egy klinikai szakpszichológus, vagy pszichiáter felkeresését!

Ha felkeltette a téma az érdeklődésed és ennél alaposabban utána olvasnál a témának, akkor a fentebb már említett Pszichiáter vagy pszichológus- 4 tipp a választáshozcímű cikkemben olvashatsz erről bővebben.

3.- Szimpátia

A harmadik pont a segítő szakember felé táplált szimpátia. Ahhoz, hogy valakivel jól együtt tudj dolgozni, szükség van egy közös nevezőre köztetek. Nem olyan szimpátiáról beszélek, mint amikor például barátot találsz magadnak- hiszen ez egy professzionális szakmai kapcsolat lesz köztetek. Sokkal inkább egy jól működő közös hangról.

Ez egy nagyon fontos és kifejezetten szubjektív kérdéskör. Míg az eggyel korábban említett végzettségek és tapasztalatok teljesen objektív szempontok, a szimpátia kifejezetten egyénfüggő. Éppen ezért azt javaslom, hogy ebben a témában kivételesen ne kérd ki senki véleményét, jótanácsát. Hagyatkozz a saját megérzéseidre!

A szimpátiát sokféle dolog befolyásolhatja. Az egyik talán legerősebb dolog a személyes találkozás. Ezért nagyon sokat tud segíteni, ha a szóba jöhető szakemberrel, vagy szakemberekkel tudsz élőben szót váltani. Erre alkalmas lehet egy előadás, vagy egy workshop, amit ő tart. Esetleg a csoportok előtti szűrő beszélgetés, vagy be is jelentkezhetünk hozzá egy első alkalomra ebből a célból. Ilyenkor meg tudod érezni, hogy hogyan tudnátok együtt dolgozni. Amikor meghalljuk valaki hangját, meglátjuk a gesztusait, esetleg végig tudunk hallgatni egy történetet, amit ő mesél, önkéntelenül is elhelyezzük őt egy szimpátia skálán. Ha erre van lehetőségünk, sokkal könnyebb döntést hoznunk azügyben, hogy milyen lenne az illetővel együtt dolgozni, mennyire tudna a mi igényeinknek megfelelően támogatni minket.

Amennyiben a személyes találkozóra nincs lehetőség, az online találkozás is nagyszerű kiinduló pont. Ugyanúgy elmehetünk egy online előadására, foglalkozására, vagy egyeztethetünk a szakemberrel egy első online konzultációs alkalmat. A mai világban annyira hozzá vagyunk szokva az online világ kínálta lehetőségekhez, hogy szinte ugyanolyan ügyesen letapogatunk egy helyzetet, vagy embert egy online beszélgetés során, mintha egy szobában ülnénk vele. Valamint ne feledjük, hogy sok szakember csak online dolgozik, így a személyes találkozó helyett ez az egyetlen lehetőségünk velük találkozni.

Amennyiben a találkozás nem megoldható, még mindig van lehetőségünk egy hanganyagot, vagy podcastot meghallgatni, amiben a szakértő a saját szavait használva, spontánul beszél. Az én véleményem szerint ebből is nagyon könnyen megérezhetjük, hogy vajon mennyire illenénk vele össze, mint segítővel, vagyis mennyire szívesen dolgoznánk vele. Bár ez nem egy élőben zajló kapcsolódás, mégis nagy segítségünkre lehet.

A következő dolog a szakember írásainak elolvasása. Bár én elfogult vagyok az írott szövegek kapcsán, mégis azt gondolom, hogy nem túlzok azzal, hogy elég pontosan meg lehet állapítani valakiről, hogy nagyjából hova helyezném a szimpátia skálámon az alapján, hogy cikkeket olvasok tőle.

Nem feltétlen tudományos értekezésekre gondolok itt, kutatásokra, vagy disszertációkra- mert az nem igazán támogatná ezt a törekvést! Sokkal inkább valami természetesebb írásra, mint ez itt például, amit most olvasol. Egy blog cikkre, egy social media posztra, egy sztorira, vagy ehhez hasonlóra. Itt megérezhetjük, hogy egy rugóra jár-e az agyunk, vagy mennyire hasonló gondolatai vannak az illetőnek, mint nekünk. Mennyire tud minket megnyugtatni egy adott téma kapcsán, vagy mennyi új információt, meglátást, nézőpontot kapunk tőle, amikor az írásait olvassuk. Esetleg az alaposságára, vagy szakmaiságára is tudunk következtetni.

Ezek után a sorban a social media, vagy webes jelenlét következik. Itt sajnos már rövidebb írásokkal találkozhatunk általában, azonban még mindig megérezhetünk valamit az illető stílusából, nézőpontjából. Láthatjuk a honlapja felépítését, mely alapján eldönthetjük, hogy mennyire illeszkedik a mi logikánkhoz, elveinkhez, egyéniségünkhöz. Összességében szerezhetünk egy benyomást az illetőről és remélhetőleg a munkamódszereiről is az online jelenlétét alapul véve.  

Zárásképen talán csak annyit kívánok mindenkinek, hogy találjon magának egy igazán szimpatikus, hozzá illő szakembert, aki támogatni tudja az útja során!

4.- A csoport témája

Teljesen mindegy, hogy a segítő szakember milyen végzettségű- pszichológus, coach, vagy irodalomterapeuta- a csoportoknak mindig szoktunk adni egy konkrét témát. Ennek az a szerepe, hogy a jelentkezők tudják, hogy milyen kérdéseket fogunk körül járni azon a csoportfolyamaton. A címen kívül a csoport leírásával próbáljuk közreadni, hogy mi is várható azokon az alkalmakon és kiknek is ajánlott a részvétel. Mik lesznek a felmerülő témák és mik a kitűzött célok a folyamat kapcsán. Nincs ez máshogy az irodalomterápiás csoport kiírása kapcsán sem! Ha példára vágysz a fenti leírás kapcsán, fusd át a weblapomon, hogy milyen induló csoportjaim vannak épp, mindegyik részletet meg fogod találni a kiírt irodalomterápiás csoport, vagy írásterápiás folyamatok kapcsán.

Mindez elsődlegesen nektek segít, kedves olvasók, hogy minél egyszerűbben találjatok magatoknak megfelelő csoportot, ahol éppen azt kapjátok majd, amire vágytok. Ha ez jól működik, akkor az pedig magára a csoportfolyamatra is rendkívül jó hatással van, hiszen ha csupa olyan ember találkozik, akiknek az érdeklődése adott pillanatban hasonló témák köré összpontosul, akkor abból mindig szuper csoport élmények születnek majd.

Nem javaslom tehát, hogy csak azért menj el egy csoportra, mert éppen megfelelő időpontban van, vagy éppen az az illető tartja, akihez már olyan régen be akartál kerülni. Mint minden eddigi lépésben, most is azt ajánlom, hogy önmagadat és a saját valós igényeidet tartsd szem előtt.

Ha végig mentél a cikkben eddig vázolt lépéseken, akkor mostanra biztosan kialakult benned egy kép arról, hogy pontosan milyen témával is van most dolgod, ahhoz milyen szakember és irányzat  tud ebben téged a legjobban támogatni. Valamint azt is tudod, hogy a szóba jöhető szakemberek közül kik azok, akik szimpatikusak számodra és el tudod képzelni, hogy jól tudnál velük együtt dolgozni önmagad fejlesztésén. Ezekhez az eddigiekhez most vedd hozzá azt a szempontot is, hogy a jelenlegi témád és az induló csoport témája találkozzon.

Ezek persze csak tanácsok, melyek azt segítik megvalósulni, hogy olyan szakembert és csoportot találj magadnak, ahol jól érzed magad és a témád kapcsán valódi előrelépést élsz meg az alkalmak során. De persze mint semmiben, ebben sem szabad túl merevnek lennünk.

Erről már beszéltem korábban a Gyorsítósáv a lelki egyensúly felé, spórolj időt és pénzt 3 lépésbencímű cikkemben. Itt elmeséltem, hogy volt olyan csoport résztvevőm, aki elmondta, hogy ő alapjában véve egy teljesen más témával keresett szakembert, de amikor elolvasta az aktuális csoportom kiírását, rájött, hogy mégis inkább arra van akkor szüksége. A csoportot nagyon élvezte és arról számolt be a végén, hogy valamiért elnyomhatta magában az igényt ennek a témának a kapcsán, de így végül mekkora önismereti löketet kapott a folyamattól. Sokkal nagyobbat, mintha az eredetileg kitalált témájához ragaszkodott volna.

Szóval fontosak a szempontok, az pedig talán még fontosabb, hogy hallgassunk a saját jelzéseinkre és vegyük észre, ha mégis más irányokra vágyunk, mint amit fejben nagyon jól elterveztünk magunknak!

5.- Betekintés

Betekintést alatt azt értem, hogy minél több fórumon próbálj meg bepillantást nyerni a szóban forgó segítő szakember munkásságába és szakmai életébe. Ismerd meg az eszköztárát, a módszerspecifikus végzettségeit, a technikákat, amikkel dolgozik. Hiszen lelki dolgokban minél nagyobb a módszertani készlete valakinek, annál nagyobb az esély rá, hogy egy folyamat során megtalálja a pillanathoz, vagy kihíváshoz leginkább passzoló eszközt, vagy módszert.

A betekintés bizonyos fajtáit már javarészt ismertettem a harmadik pontban (szimpátia), azonban most kicsit más színezetet adnék a dolognak. Ezen a ponton már eldöntötted, hogy emberileg kik szimpatikusak, kinek, vagy kiknek a stílusával, személyiségével tudnád elképzelni, hogy belevágsz egy fejlesztő folyamatba. Itt már átment a szakember a szakmai, végzettségi rostán, tudod milyen témákkal akarsz dolgozni.

Ami itt a legfontosabb kérdés, hogy a jelenlegi elvárásaidhoz vajon megfelelő-e a szakember kínálata? Itt szintén alapul tudod venni a témában megjelenő social media bejegyzéseket, sztorikat, blog cikkeket, weboldal tartalmát, videókat, stb… Végig tudod böngészni a letölthető anyagait, az ingyenesen, vagy olcsóbban elérhető kínálatát. Mindezekből a szimpátián túl betekinthetsz a terapeuta munkásságába, megismerheted a komplexitását, a módszertani sokszínűségét- valamint az elérhető csomagjait, szolgáltatásait. Így már sokkal árnyaltabb képet kaphatsz a te igényeid és az ő kínálatának metszéspontjairól.

6.- Kapcsolódás

Az utolsó előtti kérdéskör, hogy a szakemberrel milyen módon tudtok egymással kapcsolódni és hogy ez a mód megfelelő-e számodra. Ezen a ponton már elő lehet venni az eleinte apróságnak tűnő kérdéseket is, mint például: megfelelőek-e a szakember által meghirdetett alkalmak időpontjai, helyszínei.

Ez a kérdés azért került ennyire a sorozat végére, mert hiszek abban, hogy egy megfelelő segítő szakember megtalálásakor nem ez lesz a döntő szempont. Volt már terapeutám, akire négy évet vártam és volt olyan csoport, amibe harmadjára sem kerültem be, de negyedjére igen- csak hogy a saját élményeimről beszéljek. Gyakorta megesik, hogy egy csoport online, pedig jobban szerettünk volna személyes csoporton részt venni és néha fordítva is megeshet. Milyen jó lenne, ha egy adott napon részt tudnánk venni a csoporton, ha az online lett volna meghirdetve, de ilyen köhögéssel nem indulunk el otthonról….

Az is megeshet, hogy nagyon messzinek tűnik a meghirdetett helyszín, nehéz a parkolás, vagy meg kell oldanunk a gyerekfelvigyázást arra az estére. Mindez azonban nem hiszem, hogy ténylegesen kedvünket szegheti egy igazán ígéretesnek tűnő csoport- vagy személyes folyamat elkezdése kapcsán. A személyes jótanácsom, hogy egy jó önismereti élmény aranyat ér és megér némi áldozatot… persze a józanész keretei között!  

7.- Ajánlások

Klineseim többsége ajánlás útján kerül hozzám– így van ez a legelső pillanattól kezdve a praxisomban. Az első kliensem küldte hozzám a másodikat, aki a harmadikat, innentől kezdve pedig egymás kollégái, közeli és távoli ismerősei keresnek fel, de nagyon gyakran csak egy egyszeri beszélgetés közben elhangzó szükségletre reflektálva lettem ajánlva valakinek. A cégem 10+évvel ezelőtti indulása óta hiszek az ajánlás erejében és tudom, hogy ha az ember jól végzi a munkáját, megtalálják azok, akikkel találkoznia kell és van közös dolguk.

Vagyis az utolsó jótanácsom, hogy kérdezd meg a barátaidat, ismerőseidet, hogy ők jártak-e már olyan alkalmon, amit te keresel (az előző lépések alapján), valamint, hogy mely szakembert ajánlanák kifejezetten számodra. Aki ismer téged és akit te is ismersz, sokkal nagyobb valószínűséggel fog számodra olyan egyéni-, vagy csoportvezetőt ajánlani, akinek módszerével, stílusával magad is sokkal nagyobb rokonságot érzel majd. Ez a pont kicsit hasonlít a fentebbi hármas ponthoz (szimpátia), hiszen itt szintén egy szerencsés összeillést keresünk, ebben az esetben azonban nem saját magunk, hanem barátaink, ismerőseink ízlésére és arra a reményre támaszkodva, hogy ők ismernek minket a legjobban és tudják, hogy nekünk mire van szükségünk.

Remélem sok könnyen hasznosítható, gyakorlati tanáccsal szolgáltam a szakemberkeresés témájában! Mindenkinek nagyszerű egymásra találásokat kívánok és hasznos önismereti és önfejlesztő folyamatokat! Kívánom, hogy legyen egy olyan segítő szakember az életedben (legyen ő pszichológus, irodalomterapeuta, coach, vagy egy egész irodalomterápiás csoport), aki épp úgy tud támogatni Téged, ahogy neked arra szükséged van!

Ha szívesen hallanád Alíz hangját, hallgasd meg, hogy mit gondol az önismeret életünkben betöltött szerepéről a Nők az úton erről szóló adásában!

Legjobbén Blog

Cikkek az önmegvalósításról, pszichológiáról, irodalomról és mindenről ami közelebb vihet a Legjobbénedhez!

Megismerem a Legjobbénem

Ha tetszik amit látsz, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódj!

Ezeket már olvastad?

3-modszer-a-parkapcsolati-elhidegules-ellen

A párkapcsolati elhidegülés 3 remek ellenszere

A Glamour magazin nemrég engem kért fel szakértőnek intimitás témában. Bár az elhidegülés az egyik leggyakrabban jelentkező probléma a párkapcsolatokban, fontos küldetésemnek tartom megerősíteni az

A csoportterápia 8 előnye

Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen konkrét hasznot hozhat a résztvevőknek a csoportterápia. Miben más, esetleg miben több ez, mint egy egyéni folyamat? Milyen elvárásokkal

Kategóriák:

Címkék:

Ezeket már olvastad?