Önmegvalósítás a 7 életterület segítségével- esettanulmány

Az önmegvalósítás kapcsán az egyik leggyakoribb kérdés, hogy hogyan lehet elindulni felé és hogy ebben hogyan tudok segíteni, mint pszichológus-coach. Elméleti síkon már sokat írtam a női önmegvalósítás témájáról, de most arra jutottam, hogy egy konkrét eset kapcsán is be szeretném mutatni, hogy hogyan is zajlik egy ilyen munka. A cikk másik fontos hozadéka, hogy rávilágít, milyen szoros összefüggésben állnak az életterületek az önmegvalósítás témájával.

Legjobbén - az önmegvalósítás pszichológiája

A Legjobbén elméletének kidolgozása során ugyanis éppen az önmegvalósítás középpontba helyezése vezetett el az Életkör és a 7 életterület kidolgozásához. Cikkemből megtudhatod, hogy a flow és a kreativitás témájával való kapcsolódás hogyan segít elindulni az önkifejezés és az önmegvalósítás irányába. Egy konkrét példán keresztül követheted nyomon, hogy hogyan is segíthet az életterületek gyakorlata megtalálni az elakadást és tovább lendülni azon. Egy való életből vett példát láthatsz arra, hogy néha nem egyértelmű a megoldás, de kitartással és jól képzett szakember bevonásával fel lehet térképezni a lélek működését is. 

A cikk nem a szakmai publikumnak született, hanem ismeretterjesztés és inspirálódás céljából- ennek érdekében nagyon leegyszerűsíti a 7 életterület technikát és lerövidíti a lépéseket. De így válik olvasmányossá és remélem, hogy ezáltal sok embernek inspirációval fog szolgálni az önkifejezés és önmegvalósítás témájában. Bár a terápiát és a pszichológiai segítséget semmiképp nem helyettesíti egy cikk elolvasása, talán erőt ad majd azoknak, akik elfáradtak, vagy kedvüket szegte valami az önismereti munka kapcsán. Ne hagyjátok annyiban! Olvassátok el Anna történetét, aki természetesen engedélyt adott esetének e cikkben való leközléséhez. Az esetismertetés nem fog semmi olyan jellemzőt tartalmazni, amivel Anna felismerhetővé válna és Annát természetesen nem is Annának hívják. : )

MIÉRT JÓ, HA HASZNÁLJUK A LEGJOBBÉN ÉLETKÖR MODELLT AZ ÖNMEGVALÓSÍTÁS CÉLJÁRA? 

Az életterületekben való gondolkodásnak és kategorizációnak hatalmas önismereti előnyei vannak. Röviden úgy tudnám összefoglalni, mintha segítségével egyszerűsödne az önismereti munka. Mintha könnyebben érteném és ismerném meg magam. Na nem varázsütésre kell számítani, sokkal inkább egy segédeszközre, ami a megfelelő dolgokra kérdez rá és ezáltal egyszerűbben átláthatjuk az egész életünket

Ezt pedig azáltal éri el, hogy segítségével jobban be lehet kategorizálni, hogy mivel is van probléma, elakadás és min is szeretne javítani az ember. Ezáltal pedig sokkal könnyebben tudunk elindulni a változás és változtatás útján és könnyedebben tudunk sikereket elérni. Tulajdonképpen mindezeknek a tudatosítás a kulcsa. Onnantól kezdve, hogy megismertem az életterületeimet és jól bánok velük, bármilyen kérdésem merül fel önmagammal kapcsolatban, vagy bármiben is akadok el, az életterületekkel szembeni tudatosságnak hála sokkal könnyebben tudom detektálni és elindulni egy olyan úton, ami számomra megfelelő.

önmegvalósítás

Ezek a sorok nagyon megoldásfókuszúan hangzottak, tudom. Mondhatod erre, hogy a lelki dolgok nem így működnek. Hogy azok ennél sokkal lágyabbak és kevésbé célorientáltak. Igen, ebben nagyon igazad van. Belülről a lelki dolgok bizony sokkal kevésbé tűnnek ilyen direktnek. De hidd el nekem, hogy a lelki dolgokat is lehet verbalizálni és szuperül lehet velük dolgozni. Ez a szakterületem, én ebben vagyok profi. Mondok egy konkrét példát, hogy ezt hogyan is kell elképzelni! 

EGY PÉLDA AZ ÉLETTERÜLETEK HASZNÁRA

Amikor valaki azzal a céllal érkezik, hogy jobban szeretné érezni magát, az nagyon megfoghatatlannak tűnik, ugye? Ahhoz, hogy változás tudjon bekövetkezni ebben a dimenzióban, bizony sokkal kézzelfoghatóbbá kell tennünk. Meg kell ismernünk a helyzetét és az érzelmeit. Azt, hogy mitől is érezheti magát így és azt is, hogy mit jelent neki „jobban érezni magát”.

Ez az a pont, amikor hatalmas segítséget jelent a 7 életterület ismerete. Segítségükkel meg tudjuk vizsgálni, hogy mely területen, vagy (ahogy az esetek többségében lenni szokott) mely területeken érződik ez a jelenlegi rossz állapot. Mely életterületekben kellene változást elérni ahhoz, hogy javuljon ez a helyzet és közelebb kerüljünk a vágyott állapothoz. Ezután pedig bizony kellenek célok, lépések, melyeket meg kell tennünk annak érdekében, hogy a javulás bekövetkezhessen. Bár lelki tereltekről beszéltünk végig, mégis megfoghatóbbá és plasztikusabbá vált a 7 életterület segítségével, nemde? 

EGY ESET BEMUTATÁSA, AHOL AZ ÉLETKÖR MODELLT HASZNÁLTAM

Most pedig következzen Anna esete, aminek elmesélésével meg inkább egyértelművé szeretném tenni az életterületek szerepét a lelki munkában

ANNA ÉS AZ ÉN MÚLTAM

Annával régóta ismerjük egymást, mert néhány évvel korábban egy autogén tréning folyamatra járt hozzám, ahol a munkahelyén tapasztalt nagymértékű stresszel dolgoztunk. Miután sikerrel járt ebben a témában, rövidesen újra felkeresett és egy coaching folyamatba kezdtünk annak érdekében, hogy egy saját céget tudjon beindítani és felfuttatni. Mivel sikeresen megoldódott ez az ügy is, ezért lezártuk a közös munkát. Néhány év elteltével ismét felkeresett, hiszen fordult vele az élet és egy olyan helyzetben találta magát, amelyben segítséget szeretett volna ismét kérni tőlem. 

PANASZOK

Panaszait nem tudta pontosabban megfogalmazni, csak annyit tudott mondani, hogy folyton fáradt és hogy azt érzi, hogy fuldoklik. Azt érzi, nem kap levegőt, bár nincs ilyen konkrét testi tünete- mégis, mintha elfogyott volna a levegő.

ELSŐ LÉPÉSEK- ORVOSI KIVIZSGÁLÁS

Első lépésként megbeszéltük, hogy teljes orvosi kivizsgáláson esik keresztül, kizárva azt, hogy bármi testi oka legyen ennek az érzésnek. Az orvosi eredmények jók lettek, kivéve, 1-2 apró eltérést. Ezen eltérések okán felkeresett egy dietetikus szakembert, aki egészséges étrendet állított neki össze, valamint egy gyógytornászt, akitől pedig szuper mozgássort kapott. Ezektől a változtatásoktól javult a vérképe (amitől nagyon megnyugodott), de a fő tünetek nem enyhültek. Ebből arra jutottunk, hogy nagy valószínűség szerint nem egészségügyi-, hanem lelki eredetű a probléma. Mivel már ismert és dolgozott velem, biztos kezekben érezte magát, ezért nagyon boldog volt, hogy találtunk megfelelő idősávot és belevágtunk a közös munkába. 

A LEGJOBBÉN ÉLETKÖR

Az igazság az, hogy ekkor már egy jó ideje ott lapult a fiókomban a Legjobbén Életkör és 7 életterület vázlata, nem voltam azonban még készen a publikálására. Sem időm, sem energiám nem volt ezzel foglalkozni azokban a hónapokban és egyre mélyebbre kerültek a jegyzetek abban a bizonyos fiókban… Azonban amikor Anna esetével találkoztam, egyértelműen azt éreztem, mintha az egész eset arra hívna, hogy végre kezdjek el vele élesben is dolgozni, ne csak elméleti síkon színesítgessem. Arra jutottam, hogy megpróbálok letesztelni egy életterületet, amit egyelőre nem neveztem nevén a folyamatban, nem akartam Annát összezavarni vele.   

1.- ÖSSZHANG

Az ötödik, vagyis az Összhang életterület volt az első, amit elővettem. Három okom volt erre: az egyik, hogy Anna panaszai a szűkszavú beszámolója alapján úgy tűntek, hogy talán a belső energetikájához kapcsolódik (fáradtság) és az ötödik életterület fed le mindent, ami ezzel kapcsolatos.  

A másik okom az volt, az orvosi kivizsgálások, az egészséges étkezés és helyes testmozgás mind-mind ennek az életterületnek az aktív, javító zónájába esik. Vagyis azt gondoltam, hogy ha már elkezdtünk ezzel dolgozni, járjuk körbe alaposan. Ha pedig nem ez lesz a nyerő, akkor legalább kipipálhatjuk és mehetünk a következőre. 

A harmadik ok pedig az volt, hogy amikor évekkel korábban járt hozzám Anna, akkor ez volt az egyik terület, amivel dolgoztunk (stressz és fáradtság), még akkor is, ha akkor még nem neveztük néven ezt az életterületet. Autogén tréninggel dolgoztam vele, ami egy relaxációs technika. Amint megtanulta ezt a módszert és elkezdte gyakorolni, nagyon sokat javult az állapota.

Így megkérdeztem tőle, hogy használja-e még a módszert. Azt felelte, hogy egy ideje már nem volt rá szüksége, így abbamaradt. Felelevenítettük a módszert és újra elkezdte. Sokkal jobban kezdte magát érezni, aminek ismét megörültünk, hiszen energikusabb lett és kiegyensúlyozottabb. A fő tünetei azonban mit sem változtak, úgyhogy arra jutottam magamban, hogy a panasza valószínűleg nem ehhez az életterülethez kapcsolható. 

Ezen a ponton megegyeztünk abban, hogy elkezdünk más dolgok után kutatni, hiszen testileg egészséges volt, mozgott, jól evett és nagyon jól is aludt a napi relaxációnak hála. Anna nevetve megállapította, hogy azt érzi, szétveti az energia, jól és sokat alszik, a tünetek mégis jelen vannak, úgyhogy hiába volt logikus mégsem ez az ok. A nevetésében azonban érződött egy adag elkeseredettség is. Ha nem ez az ok, akkor mi a fene a bajom? kérdezte. Mivel ismert engem, tudta, hogy nem fogom a dolgot annyiban hagyni, de azért hangot adott bizonytalanságának: Alíz, mit fogunk most csinálni?

Éreztem, hogy most valami olyan dologgal kell előállnom, amiben meg tud kapaszkodni, ami erőt ad neki és tudtam is, hogy mi lehetne ez. Megígértem neki, hogy a következő alkalomra hozok valamit, ami segít nekünk túllendülni ezen a holtponton

AZ ÉLETTERÜLETEK

Itt már biztos voltam benne, hogy a Legjobbén Életkörrel és 7 életterülettel szeretnék vele dolgozni, ha neki is tetszik a módszer. Következő alkalomra készítettem neki az életterületekről egy sematikus ábrát és megosztottam vele a gondolataimat. Elmondtam, hogy reményeim szerint ez a módszer túl fog segíteni minket ezen az elakadáson és segítségével megtaláljuk majd, hogy min kell dolgoznunk. Nagy meglepetésemre ő el volt ragadtatva a modelltől, iszonyúan tetszett neki és azonnal neki is akart látni a munkának.

Mivel az egész csak a fejemben létezett, nem volt még tesztem hozzá, sem pedig leírásom, vagy ismertető anyagom, ezért elkezdtem mesélni neki róla és abban egyeztünk meg, hogy egyesével haladunk az életterületek mentén és teszteljük, hogy melyik a megfelelő irány.  Végignézzük, hogy hol érez fejleszteni valót, esetleg gátat, elakadást. Ezen kívül azt figyeltük, hogy amikor a tünetek jelentkeztek, mely életterületen következett be akármilyen apró változás.  

SORREND

Először azokkal az életterületekkel kezdtük a vizsgálódást, melyeket már jól ismertünk, hiszen ezeken már dolgoztunk közösen, bár akkor még az én fejemben sem létezett ez a kategorizáció. Ezért akkor nem nevesítettük őket, csak most. Három ilyen életterület került előre ezért: Tálentum, Énmárka és Psziché. Ennek az az oka, hogy ezekben az életterületekben biztonsággal mozogtunk közösen- alaposan megdolgozott részek voltak. Így jobban meg tudtam tanítani a metódust, hogy hogyan is kell vizsgálódnunk adott életterületeken belül, hiszen pontosan tudtam, hogy korábban melyikben milyen elakadásai, nehézségei voltak, miben fejlődött sokat. Ezért könnyebben tudtam segítő kezet nyújtani bennük. Nagyon röviden ismertetem, hogy mely életterületével kapcsolatban mire jutottunk. 

2.- TÁLENTUM 

Az Összhang területe után a Tálentum következett. Önbizalom tekintetében irigylésre méltó szinten tartott jelenleg Anna- tudta, hogy milyen adottságokkal, erősségekkel rendelkezik. Korábban nem volt ez így, de jó volt látnom, hogy milyen jó hatása volt az ezzel való munkánknak. Néhány évvel korábbi munkánk során ezen a területen sokat dolgoztunk és ennek hatására ez azóta is egy stabil szektor! 

3.- ÉNMÁRKA 

Anna a jelenében teljesen rendben volt a hivatásával, azzal, amit kifelé képvisel. Nagy álma volt egy saját cég, amit akkor épített fel, amikor néhány évvel ezelőtt együtt dolgoztunk. Ez azóta is sikeres és ő még mindig szereti, amit csinál. (Vállon is veregettük múltbéli énjeinket ezen a ponton, hogy milyen szuperül raktuk össze a cége tevékenységeit és világképét akkor!) Nagyon sokat dolgozott, így fáradtságról ugyan panaszkodott, de ez javult amióta a fenti változtatásokat (étrend, mozgás, relaxáció) bevezette az életében. Rendben volt azzal a képpel, amit kifelé képvisel és mutat önmagáról.

4.- PSZICHÉ 

A harmadik terület, amin már sokat dolgoztunk közösen a múltja és az onnan hozott lelki eredetű dolgok voltak. Az előző kettő területtel szemben ez egy olyan életterület, ami talán „sosincs kész”, de ez így van jól. Az ember mindig dolgozhat rajta még egy keveset. Itt nekünk azonban az volt a kérdésünk, hogy vajon itt van-e a kutya elásva. Körbejártunk itt is minden szükséges alterületet és arra jutottunk, hogy mivel nem érzékeltünk itt jelenleg aktív elakadást, így tovább léptünk innen is. 

Ezek után következtek azok az életterületek, melyek kapcsán konkrétan nem dolgoztunk korábban közösen. (Egy coaching folyamat során persze valószínűleg minimálisan mindet érintettük, de ezek közül egy sem emelkedett ki, nem volt velük konkrét munkánk, nem igyekeztünk valamiféle előrelépésre jutni velük kapcsolatban.) 

5.- TUDATOSSÁG 

Tudatosság tekintetében Annának nem voltak gátjai. A jövőképe sokat tisztult a cége létrehozásával. (Az Énmárka életterületben elért változások pozitívan hatottak a Tudatosság életterületére is.). Nagyon ügyesen tűzte ki a céljait a skilljei és képességei ismeretében (A Tálentum életterületben elért változások pozitívan hatottak a Tudatosság életterületére is). Céltudatos volt, törekvő és ismerte, hogy mi motiválja. Szívesen áldozott pénzt, energiát és időt a céljaira. Tanult, fejlesztette magát és tiszta volt a jövőképe. Nem érzett ezzel kapcsolatban sem feszítést, sem pedig negatív érzéseket.  

6.- TRIBE 

Az emberi kapcsolatok témája már egy kicsit nehezebb terep volt, ezért le is lassítottunk egy kicsit a Tribe életterületnél. Anna azt élte meg egy ideje, hogy nincsenek igazi barátai, hiszen annyit dolgozott, hogy elmaradoztak mellőle és ő sem sokat tett ennek érdekében. Ez a téma nagyon megérintette, ezért itt maradtunk egy időre és alaposan szemügyre vettük ezt a területet.

Szépen lassan kiderült, hogy a férjével nagyon szeretik egymást és a gyerekekkel is jó a viszonya. Valamint van egy üzleti hálója, akikben meg tud bízni. A fiatalkori barátságait gyászolta most, ennek a gyásznak időt és teret kellett adnunk. Amikor azonban ez megtörtént, és készen állt továbblépni, arról számolt be, hogy bár a tünetek fokozatosan enyhülnek a közös munkánk során, közel sem nem tűntek még el. 

7.- HAJTÓERŐ 

A Hajtóerő életterülete maradt hátra egyedül. Amikor elkezdtem összefoglalni, hogy mi is ez a terület, egy pillanatra megállt és rám meredt. De amikor erre rákérdeztem elhessegette és nem akart róla beszélni. Ezért folytattuk a megismerkedést az életterülettel. Elmondtam, hogy itt minden a magunkra hangolódásról szól. Arról, hogy hogyan tudunk egy magunk felé megnyílt, inspirált, lelkes állapotba kerülni. Erre ő rávágta, hogy ő tulajdonképpen ezt megéli a munkája során, úgyhogy hagyhatjuk is ezt itt abba, biztosan nem itt lesz  a probléma gyökere.

Ismerem őt évek óta, minden rezdülését figyelem egy közös munka során. Ennyire feszültnek, hirtelennek még azonban sosem láttam őt. Hiába kérdeztem rá finoman, elutasította és azt mondta, ő ezt nem érzi. Annyit kértem tőle hát, hogy ne keverjük le még ezt az életterületet, míg nem haladunk rajta végig, ahogy a többivel is tettük. Beleegyezett, hiszen erre szerződtünk a munka elején.

Így ismertettem vele mindent, amit tudni kell erről a területről. Elmondtam, hogy saját belső erő megtapasztalása kötődik ide, a kreativitás és a flow megélése. Itt rám nézett és azt kérte, beszéljek a flow-ról. Hát beszéltem. Miközben azt taglaltam, hogy Csíkszentmihályi mit mondott róla, ő elsírta magát. Én elhallgattam és így ültünk néhány percig, míg újra megtalálta a hangját. Rám nézett és azt mondta: Azt hiszem megvan!. „Én is azt hiszem!” feleltem. 

Elmesélte, hogy néhány nappal azelőtt, hogy a tünetek elkezdődtek volna, elment egy szabadfestő tanfolyamra. Az ilyen tanfolyamok nagyon felkapottak mostanában abban az országban, ahol Anna él. Nem is volt kedve hozzá, csak a születésnapjára kapott egy jegyet a férjétől, ami már ígyis majdnem lejárt. Mivel nem akarta őt megsérteni, elment. Az remélte, hogy mihamarabb túl lesz rajta. „Festegetek kicsit, aztán hazajövök. Kidobom a képet és végre letudom az egészet!” gondolta. Ott azonban a bemutató után, amikor szabadon kezdhettek garázdálkodni a festőholmikkal és eszközökkel, valami történt vele.

Hirtelen az idő eltűnt, ő pedig ismét gyerek volt, akinek semmi nem számít, csak alkot. Amire felkapta a fejét arra lett figyelmes, hogy hirtelen besötétedett és sok résztvevő már el is ment. Ettől annyira zavarba jött, hogy felkapta a cókmókját és az alkotását és talán az elköszönést is kihagyva elrohant. A kocsiba ülve megnézte a képét- olyan volt, mintha most látta volna először. „Szépnek nem szép, de hangulatos és szokatlanul színes…”– állapította meg akkor. Az egésznek nem tulajdonított nagy jelentőséget, azt hitte, csak ki volt nagyon fáradva, persze, hogy így reagált.

FLOW

Flow

Amikor én a flow állapotról beszéltem neki, akkor ismerte fel, hogy ő bizony ezzel találkozott ezen a workshopon. Erről kezdtünk beszélgetni. Kiderült, hogy a cége jól megy, szereti csinálni, szeret benne dolgozni, de valami nagyon hiányzik neki. Ezt az önmagára hangolódottságot, amit itt festés közben élt meg, nagyon régen érezte utoljára. Egy régi jó baráttal találkoztam itt, akivel jó ideje elvesztettem a kapcsolatot- önmagammal! mondta.

Gyerekkorában és fiatalabb korában nagyon kreatív volt és sok inspiráló, szabad tevékenységben vett részt. Amikor egyetemista lett, ezek elkezdtek szépen lassan elmaradozni. Amikor pedig munkába állt, teljesen elhagyta őket. Ahogy erről beszélt, azt mondta, hogy olyan érzés, mintha évek óta nem lenne meg a terepe annak, hogy kifejezze önmagát. Korábban próbálta a cégében, de amikor az annyira nagyra nőtt, amekkorára megálmodta, már nem volt erre alkalmas. 

ÖNKIFEJEZÉS

Önkifejezés

Anna visszajelezte, hogy amikor a Hajtóerő életterületről kezdtem el beszélni, beugrott neki ez a bizonyos festő foglalkozás, de nem is értette hogy kerül oda, így elhessegette magától a gondolatot. Úgy érezte, ennek nem lehet szerepe egy önismereti folyamatban. Ugyanmár! Egy kis festegetés nem okozhat ilyen tüneteket! legyintett magában. (Ez volt az a pillanat, amikor megmerevedett, de utána nem akart róla beszélni.) Később, amikor tovább meséltem a Hajtóerő életterületről, egyre erősebb feszültséget élt meg. Olyan erőset, hogy utólag bocsánatot is kért tőlem, hiszen maga sem érti, miért reagált ilyen feszülten. (Erről a feszültségről is írtam korábban, ez egy erős jelzés volt Annánál, mivel egyáltalán nem szerepel a megszokott repertoárjában ez a stílus.)

LEGJOBBÉN

Természetesen a Legjobbénjével való munka sem maradhatott ki Anna folyamatából. Anna utólag így fogalmazott ezzel kapcsolatban: „Ez tette fel a pontot erre az egész folyamatra. Enélkül esélyét látom, hogy végül nem lett volna semmiféle komolyabb változás az életemben. Amikor rájöttünk erre az egész Hajtóerő dologra, nagyon ült. Azt viszont nem tudtam elhinni, hogy nekem majd egy kis kreatívkodás és festegetés segít. A Legjobbénemmel való munka során került kontextusba az egész és értettem meg, hogy mennyire pejoratív szó ez a “kreatívkodás”. Ezzel lebecsmérlem a saját alkotó folyamatomat, ami nekem tényleg hajtóerőt ad. Ezt abbahagyom és megengedem magamnak, hogy beleálljak a Legjobbénembe!” Ha olvasnál a Legjobbén koncepcióról ITT megteheted.

Legjobbén

A KREATIVITÁS KÉRDÉSE, AVAGY A ZÁRÓ LÉPÉSEK

Ezért záró lépésként átbeszéltük, hogy Anna mit fog tenni annak érdekében, hogy újra megtalálja a HAJTÓEREJÉT és visszahozza életébe a magára hangolódottság állapotát. A kreativitás megélése és az önkifejezés lettek Anna kulcs kifejezései ezen az úton. Terveket szőttünk, hogy újra ebbe a lelkes, inspirált flow állapotba tudjon kerülni és újra meg újra át tudja élni ezt az élményt. Úgy tűnt, hogy ezeknek az élményeknek a megélése Anna életében szorosan összefügg az önkifejezés témájával és a kreativitás megélésével, így ezeknek különféle pszichológiai módszerekkel részletesebben utánajártunk. Végezetül akciótervet készítettünk azzal kapcsolatban, hogy hogyan fogja mindezt beépíteni telített naptárába. Tulajdonképpen helyet csináltunk annak, hogy tényleg bele tudjon állni a Legjobbénjébe. 

AZ ÖNKIFEJEZÉS ÉS A KREATIVITÁS TÉMÁJA TELJESEN KÜLÖNBÖZŐ ÉLETUTAK ESETÉN

Az eset érdekessége, hogy éppen ebben az időben négy másik kliensemmel, akikkel egészen más elakadásokkal és életterületeikkel dolgoztunk, hasonló következtetésekre jutottunk. Mind a négy esetben megjelent a flow, a kreativitás megélésének katalizáló ereje és az önkifejezés fontossága. Teljesen különböző problémákból, élethelyzetekből kiindulva, teljesen más módszereket és technikákat alkalmaztam.

Az egyik kliens pszichológiai tanácsadásra járt hozzám egy gyerekkori elakadás kapcsán, a másik kliens coachingba a vállalkozása sikerre vitele kapcsán, a harmadik (egyébként férfi) kliensemmel a pillanatban levésen dolgoztunk, amit próbált beilleszteni az életébe, a negyedikkel pedig irodalomterápiás módszerekkel azon igyekeztünk, hogy valahogy újra közelebb kerüljön önmagához és az érzéseihez. Öt nagyon különböző személyiségű klienst kell elképzelni, öt nagyon különböző életritmussal, felfogással, hozzáállással és habitussal. Nagyon más esetek, vagy talán mégsem annyira?! 

AZ ÉN KAPCSOLÓDÁSOM A KREATIVITÁSSAL ÉS AZ ÖNKIFEJEZÉSSEL

A magánéletemben szoros kapcsolatot ápolok ezzel a két területtel. Ötvösként napi szinten dolgom van velük, persze pozitív értelemben. Szakmai téren is régóta dolgozom a kreativitást felélesztő gyakorlatokkal, az önkifejezést elősegítő technikákkal egyéni és csoportos keretek között egyaránt. Az egyik nagyon emlékezetes időszakban például Szlafkai Évával dolgoztam együtt több alkalommal a témában, melynek hatására a kreativitás fejlesztésével kapcsolatos meglátásaim napvilágot is láttak a könyvében. Az említett könyv egyébként a HVG Kiadó gondozásában jelent meg és szeretettel ajánlom mindenkinek, aki el szeretne mélyülni ebben a témában. A címe: “ÉLJ KREATÍVAN! Önmegvalósítás és problémamegoldás a mindennapokban”

Kreativitás

Ezeknél az egyéni, vagy csoportos alkalmaknál mindig azt éreztem, hogy rengeteg réteget lehetne még megmozgatni és nagyszerű lenne ebben jobban elmélyedni, de a mindennapok mindig tovább sodortak. Most ez a öt eset azonban visszaterelt ehhez a gondolathoz!   

Néha megesik, hogy egybeesések vannak a párhuzamosan futó eseteim közt, de ez egy erősen kiemelkedő pillanat volt. Arra figyelmeztetett, hogy álljak meg és szemléljem meg alaposabban ezt az egybeesést! Nem mesélem el az egész történetet- talán majd egy másik cikkemben. A lényeg, hogy ennek az öt hívószónak a hatására megszületett bennem egy új folyamat. Nagy valószínűség szerint már régen készen állt és várakozott, most azonban felszínre tudott jönni. 

Ez a folyamat: 

  • a Legjobbén, 
  • az önmegvalósítás, 
  • az önkifejezés és 
  • a kreativitás 

fogalmai köré épül fel. Hatása elsöprő, erre élő példa az öt fenti kliensem esete. Gyakran teljesen különböző problémákkal küzdünk az életben, mégis rájövünk, hogy nagyon hasonló tőről erednek. Esetleg arra leszünk figyelmesek, hogy egy jól működő módszer több, teljesen különböző élethelyzetben, életterület kapcsán is a segítségünkre lehet. Ezek a módszerek gyakran érintik a kreativitás és önkifejezés területeit és általában jól együttműködnek a lélekkel és segítenek neki visszatalálni oda, ahonnan elkeveredett. Ez a módszer is épp ilyen.

AZ ÖNKIFEJEZÉS FONTOSSÁGA

Önkifejezés

A közös munkánk után nemsokkal mind az öt kliensemnek maradéktalanul eltűntek a nyomasztó tünetei és megoldódtak az elakadásai. Anna belekezdett a Legjobbén többhetes kreativitását és önkifejezését támogató folyamatába, melyről itt olvashatsz bővebben. A vezetett gyakorlatok során elkezdett otthon kreatív tevékenységeket folytatni. Nem tervez kiállítást, nem akarja eladni a műveit, sőt! Meg sem szokta másnak mutatni- néha a férjének. Hiszen önmagának alkot. Közel akar lenni a kreatív énjéhez. Rengeteg egyéb tevékenységét kiszervezte, hogy időt teremtsen ennek a napi alkotó folyamatnak. Hallani akarja a saját hangját újra. Azért alkot, hogy megélje a kreativitását, hogy áramoljon, hogy szárnyaljon. 

AZ ÖNMEGVALÓSÍTÁS PSZICHOLÓGIÁJA

Az eset után két dologra jöttem rá. Az egyik, hogy időt és energiát kell szánnom a Legjobbén Életkör modell és 7 életterület alapos és részletes kidolgozására. A közös munka ugyanis nem csak Annára, hanem rám is nagyon erős inspiráló hatással volt. Ez talán nem jön át egy száraz esetismertetésből, de hatalmas energiák mozogtak ebben a folyamatban. Nagyon mélyről indultunk és nagyon magasra törtünk! Mindez nagyon-nagyon nagy löketet adott nekem abban, hogy nekiálljak és végre véglegesítsem ezt az elméletet és gyakorlatot. 

A másik dolog, amire rájöttem, hogy ki kell találnom, hogyan tud ezzel a hatalmas erővel bíró keretrendszerrel és gyakorlatsorral minél több ember megismerkedni. A magánpraxisom ugyanis folyton be van telve, új embereknek szinte képtelenség bejutnia hozzám. Vagyis ez azt jelenti, hogy ha nem találok ki valamit, kizárólag azok az ember fogják tudni élvezni jótékony hatását, akikkel aktuálisan együtt dolgozom személyesen, esetleg csoportban?! Ezért integráltam bele a 7 életterületet a Legjobbén koncepciójába és ezért hoztam létre a 6hetes, otthonról elvégezhető, ÉN-kép tanfolyamot. Valamint azon dolgozom folyamatosan, hogy mindez minél több emberhez eljusson.

VISSZATÉRVE ANNA ÉS A TÖBBIEK ESETÉRE

Anna és a négy másik kliensem is tudja, hogy nemsokára leközlöm az esetüket (melyre természetesen mind engedélyt adtak), így biztosan olvasni fogják ezeket a sorokat. Üzenem nekik, hogy így tovább! Valamint hogy hálásan köszönök két dolgot is. Az egyik a hozzájárulásuk a Legjobbén Életkör életre keltéséhez és papírra vetéséhez, valamint az ÉN-kép kreatív terápiás tanfolyam létrejöttéhez. Hiszen az ő munkájuk adta meg a kellő löketet mindehhez. A másik pedig, hogy megoszthattam a történetüket, hiszen biztos vagyok benne, hogy sokakat inspirál majd!

Legjobbén Blog

Cikkek az önmegvalósításról, pszichológiáról, irodalomról és mindenről ami közelebb vihet a Legjobbénedhez!

Megismerem a Legjobbénem

Ha tetszik amit látsz, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódj!

Ezeket már olvastad?

3-modszer-a-parkapcsolati-elhidegules-ellen

A párkapcsolati elhidegülés 3 remek ellenszere

A Glamour magazin nemrég engem kért fel szakértőnek intimitás témában. Bár az elhidegülés az egyik leggyakrabban jelentkező probléma a párkapcsolatokban, fontos küldetésemnek tartom megerősíteni az

A csoportterápia 8 előnye

Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen konkrét hasznot hozhat a résztvevőknek a csoportterápia. Miben más, esetleg miben több ez, mint egy egyéni folyamat? Milyen elvárásokkal

Kategóriák:

Címkék:

Ezeket már olvastad?