5 RAGYOGÓ MÓDSZER, AMIVEL A KREATIVITÁS FEJLESZTÉSE NAPI RUTINNÁ VÁLHAT

Volt már olyan érzésed, hogy „valami hiányzik”? Mintha a napjaid csak peregnének, de közben valahol belül üresség és csend lenne? Vagy épp túl sok információ és zaj – teendők, megfelelések, elvárások? És ott legbelül, a sűrűség alatt, mintha valami színesebb, szabadabb, valódi éned várna arra, hogy végre előbújhasson?

Ha igen, akkor ez a cikk neked szól.
És jó hírem van: a kreatív élethez nem kell festőnek, írónak vagy művésznek lenned. A kreativitás fejlesztése gyerekjáték. Elég, ha van benned egy halk kíváncsiság. Egy apró vágy, hogy újra megérezd: milyen jó érzés alkotni, játszani, kifejezni magad… élni.

Kreativitás fejlesztése

A kreativitás nem csupán a művészek kiváltsága, hanem mindannyiunkban ott rejtőzik. Nem különleges adottság, hanem tanulható, fejleszthető erőforrás, amely segít abban, hogy önmagunkhoz közelebb kerüljünk, hogy kifejezzük érzéseinket, gondolatainkat, és hogy örömet találjunk az alkotásban.

A mai világban, ahol a gyorsaság és a teljesítmény gyakran előtérbe kerül, különösen fontos, hogy megtaláljuk azokat a pillanatokat, amikor lelassíthatunk, befelé figyelhetünk, és újra kapcsolatba léphetünk önmagunkkal. A kreativitás ebben lehet a társunk, hiszen nemcsak az önkifejezés eszköze, hanem az önismeret útja is.

Ebben a cikkben megmutatok neked 5 olyan nagyszerű, kipróbált módszert, amelyek segítségével a kreativitás fejlesztése gyerekjáték lesz. A kreatív alkotás a mindennapjaid részévé válhat – könnyedén, örömmel, önazonosan.

Ez nem önfejlesztés erőből. Ez önfelfedezés örömből.

Lépjünk be együtt a kreatív rutin kapuján, ahol az önismeret, az alkotás és az irodalom ereje találkozik.

Kezdhetjük?

1.  A kreativitás jelentése 

Mi is az a kreativitás? – És miért nem csak a „művészek kiváltsága”?

Sokan gondolják úgy, hogy a kreativitás valami különleges, kivételes képesség – valami, ami csak a „művészeknek” van. Akik ecsettel születnek a kezükben, vagy könnyedén írnak verseket a reggeli kávé szürcsölgetése közben. De mi van, ha azt mondom: a kreativitás nem tehetség, hanem kapcsolat – önmagaddal?

A kreativitás jelentése nem egységes, fogalma sokféleképpen értelmezhető. Számomra a kreativitás azt jelenti, hogy képes vagyok új nézőpontból szemlélni a világot, hogy nyitott vagyok az újdonságokra, és hogy bátran kifejezem önmagam. Tedd fel most magadnak a kérdést: Számodra mit jelent a kreativitás? Mikor érzed, vagy érezted utoljára kreatívnak magad? 

A kreativitás az, amikor kapcsolódsz ahhoz, aki igazán vagy. Amikor nem csak a gondolataidat hallgatod, hanem a megérzéseidre figyelsz. Amikor mersz kérdezni, kísérletezni, hibázni, újra kezdeni. A kreativitás az, amikor nemcsak elvégzed, amit kell – hanem valami újat hozol létre és abba beleviszed önmagad. Egy csipetnyi játékosságot, színt, érzést.

A kreativitás nem csupán a rajzolásról vagy festésről szól, hanem megnyilvánulhat a beszédben, az írásban, a gondolkodásban, a döntésekben, vagy bármely, számodra fontos hétköznapi cselekedetben! 

Lehet, hogy épp a főzés közben éled meg.
Lehet, hogy amikor új nézőpontból nézel rá egy helyzetre.
Vagy amikor reggel a ruháidat választod ki, és valami szokatlan, de örömet adó kombinációra szavazol.

A kreativitás nem „valami extra” – a legmélyebb emberi tulajdonságod. A benned élő alkotóerő, amely folyamatosan kapcsolódni vágyik az élettel. És igen, ez tanulható, fejleszthető, újraéleszthető.

Nem kell hozzá különösebb tudás. Csak bátorság.
Hogy visszatérj önmagadhoz. És megengedd magadnak azt, amit talán már régóta elfojtottál: a szabadságot, a játékot, a felfedezést.

Ha Te is fel szeretnéd fedezni magadban ezt az alkotó gént, akkor a „Korlátlan én” nevű csoportfolyamatom épp neked való! A kreatív alkotás iránt érdeklődő, nyitott és támogató társakkal indulhatsz el a kreativitás útján, ahol ezt a sokféleséget is megtapasztalhatod, hiszen a kreativitás mindenki számára elérhető és fejleszthető! 

2. A kreativitás megélésének akadályai 

Ha ennyire természetes, emberi dolog a kreatív alkotás, miért tűnik mégis el olyan sok ember életéből?

A válasz egyszerű – és mégis mély: mert megtanultuk elnyomni.

A gyerekkori mondatok, mint például:
„Ne firkálgass!”
„Ne álmodozz, figyelj oda!”
„Ebből nem fogsz megélni…”
lassan beépülnek. 

Majd észrevétlenül lehalkítják a belső hangot, amely alkotni, játszani, kifejezni szeretne. Egyre többször választjuk a „helyeset” ahelyett, ami élő. A „logikusat” ahelyett, ami igaz. És így szép lassan becsukódik bennünk az a belső kapu, amely a kreatív, ösztönös részünkhöz vezet.

Te is azt érzed, hogy valami visszatart attól, hogy megéld a kreativitásod? Szeretnéd megtalálni, hogy mi is az? Akkor a „Téged mi tart vissza attól, hogy alkotó életet élj?” című ingyenesen letölthető anyagomat neked találtam ki! Kattints és gyere rá, téged mi hátráltat, hogy elindulj a kreatív utadon! 

Van még egy nagyszerű hírem: Bármi miatt is csukódott be a belső kapud, ami a kreatív részedhez vezet, egy kis segítséggel bármikor újra kinyitható.

És nem is kell hozzá forradalmi lépés, csak néhány aprócska: szeretettel várunk magunk közé a „Korlátlan én” nevű kreatív napló csoportunkban, mely egy megtartó támogató közeget teremt számodra a kreativitásod felfedezéséhez! 

3. Miért kulcsfontosságú a kreativitás fejlesztése? 

A kreativitás nemcsak játék vagy hobbi – hanem kulcs a belső világodhoz. Egy híd, amely összeköti a tudatos énedet azzal a mélyebb, intuitívabb résszel, amely gyakran szavak nélkül is tudja, mire van szükséged. A Legjobbéneddel. 

Amikor alkotsz – írva, festve, rajzolva, formázva, eljátszva, vagy bárhogy máshogy, ahogy te szoktál –, valójában nem más történik, mint hogy önmagadhoz kapcsolódsz. A tudattalanod képekben, formákban, érzésekben kezd el kommunikálni. Előkerülnek elfeledett emlékek, megmagyarázhatatlan érzések, új összefüggések.

És a legszebb az egészben: nem kell aggyal „megértened”, hogy hat rád.
Elég, ha hagyod, hogy vezessen. Ha bizalmat szavazol annak a belső hangnak, ami alkotás közben megszólal.

A kreatív önismereti folyamat segít:

  • mélyebben megérteni a működésedet,
  • szelídebben tekinteni a nehézségeidre,
  • meghallani a saját belső hangod, 
  • felfedezni azokat a belső erőforrásokat, amelyeket eddig talán észre sem vettél.
  • szabadabb, örömtelibb életérzést megtapasztalni 
  • mélyebben és őszintébben kapcsolódni önmagadhoz és másokhoz,

Ráadásul a kreativitás nem a gondolkodásodhoz szól – hanem az érzéseidhez. Ezért képes megkerülni azokat a belső falakat, amelyeket a „túlélő éned” emelt. Nem akar „jobbá tenni” téged – csak megmutatja, már most mennyi érték van benned. És ez a felismerés az, ami valódi gyógyulást hoz.

5. Az a bizonyos 5 módszer, amivel a kreativitás fejlesztése napi rutinná válhat

A kreativitás tehát nem csupán művészek kiváltsága. Nem kell festőnek, írónak vagy zeneszerzőnek lenned ahhoz, hogy kreatívnak nevezhesd magad. A kreativitás a te természetes belső erőforrásod – ott van minden döntésedben, ötletedben, megérzésedben. És a legjobb hír? Fejleszthető. Sőt, napi rutinná alakítható! Öt egyszerű, élvezetes módszert hoztam, amellyel újra felfedezheted és táplálhatod a benned élő kreatív nőt.

I. Tudatos olvasás – Amikor a könyv neked szól

„Az olvasás nem menekülés. Lehetőség arra, hogy hazatalálj.”

Olvasni sokféleképpen lehet. Van, aki elmerül a sorokban, hogy kiszakadjon a világból. Mások tudatosan keresik azokat a mondatokat, amelyek tükröt tartanak és aktívan reflektálnak az olvasottakra, hogy kapcsolatot teremtsenek a saját életükkel – és pont erről szól a tudatos olvasás. Ez nem csupán időtöltés, hanem párbeszéd önmagaddal. Egyfajta belső utazás, ahol egy jól megválasztott mondat, egy erős kép, egy szereplő belső dilemmája saját élethelyzetedre, vagy megoldásodra világíthat rá.

TANULD MEG: mit olvass, hogyan olvass, és mit csinálj utána!

  • Mit olvass? Inspiráló könyveket, novellákat, verseket, irodalmi részleteket, amelyek rezonálnak veled amelyek megszólítanak, és amelyekben önmagadra ismerhetsz. Ne olyat olvass, amit „kellene”, vagy „illene”. A cél, hogy megtaláld azokat az olvasmányokat, amelyek épp most, ebben az életszakaszodban a legtöbbet tudják nyújtani neked.
  • Hogyan olvass? Figyeld meg, min akad meg a szemed. Olvass figyelmesen, nyitottan, kérdéseket felvetve: Melyik mondat késztet gondolkodásra? Mit jelent ez számomra? Milyen érzéseket vált ki belőlem a szöveg? Milyen kérdéseket indít el bennem?
  • Mit csinálj utána? Tedd le a könyvet – és fogj tollat! Néhány jól irányzott kérdéssel, egy-két egyszerű írásos reflexióval feldolgozhatod, amit olvastál és felhasználhatod azt az önismereti utadon. Ezáltal nemcsak olvasol, hanem mélyebben meg is érted magad.

❤ Tipp: Kövesd az Instagram oldalam, ahol idézeteket, gondolatébresztő kérdéseket és olvasmányajánlókat osztok meg rendszeresen. Ha szeretnéd ezt a módszert még mélyebben elsajátítani, csatlakozz egy Legjobbén csoportfolyamathoz – új világokat nyithat meg benned!

II. Reflektív írás – Írás, ami bemutat önmagadnak

„A szavak, amelyeket leírsz, nem véletlenszerűek – azok a belső világod térképei.”

Talán már próbálkoztál naplóírással. Leírtad, mi történt, mit éreztél, mit gondoltál. A reflektív írás viszont ennél sokkal többet kínál: ez egy tudatos gyakorlat, amely strukturált kérdésekkel, tematizált kezdőmondatokkal és önreflexiós keretekkel dolgozik. Segít, hogy ne csak írj, hanem megértsd magad. Itt már nemcsak megörökíted az eseményeket – átlényegíted őket.

A reflektív írás…

  • …segít feldolgozni, ami benned zajlik,
  • …megvilágítja az érzéseidet,
  • …megmutatja, milyen mély belső tudásod van saját magadról.

Akár 5 perc alatt is óriási felismerésekre juthatsz – ha tudod, hogyan kérdezz és mire válaszolj! .

❤ Tipp: A Legjobbén csoportfolyamatokon olyan kérdésekkel, gyakorlatokkal dolgozunk, amelyek új nézőpontokat nyitnak meg benned. Megtapasztalhatod, hogy az írás nemcsak lejegyez, hanem gyógyít és irányt is ad.

III. Könnyed alkotás – Művészi szabadság stressz nélkül

„A kezed emlékszik – akkor is, ha rég elfelejtetted, milyen jó érzés alkotni.”

Sokan azt hiszik, az alkotáshoz „tehetség” kell. Ez a hiedelem sokakat visszatart. Pedig az alkotás legnagyobb ajándéka nem az, hogy valami szép, vagy tökéletes mű születik, hanem hogy felszabadít. A könnyed alkotás során elengedheted a megfelelési kényszert, az „Vajon elég jó vagyok-e?” kérdését, és egyszerűen csak élvezheted a színeket, formákat, mozdulatokat.

Az alkotás itt nem „feladat” – hanem játék, kikapcsolódás és mély önkifejezés. Egy egyszerűen követhető folyamat, hogy megtapasztald: újra érzel, újra jelen vagy, újra önmagad vagy. Naponta akár néhány perc is elég lehet hozzá, ha tudod milyen feladatokat kövess!  

❤Tipp: A Legjobbén csoportokban újra felfedezheted, milyen felszabadító érzés alkotni. Olyan egyszerűen, mindenki által követhető feladatokkal és gyakorlatokkal dolgozunk, amelyek feltöltenek és visszaadják az önbizalmad! Nálunk mindenki alkotóművész – mert az alkotás benned születik, nem a papíron.

IV. A Kreatív napló – A három módszer szinergiája

„A kreatív napló nem csak eszköz – egy új nyelv, amin a lelked szólalhat meg.”

Mi történik, ha az olvasás, az írás és az alkotás nem külön gyakorlatként jelenik meg az életedben, hanem egymást erősítve, egy egységként? Ez lehetséges lenne? Igen! Éppen erről szól ugyanis a Kreatív napló. Egy olyan módszer, amelyben minden gyakorlat összhangban dolgozik a belső világoddal – és segít, hogy egyre közelebb kerülj valódi önmagadhoz.

A Kreatív napló:

  • Inspiráló irodalmi szövegekkel nyitja meg a gondolataidat.
  • Reflexióval segít megérteni, ami benned zajlik.
  • Alkotással teszi láthatóvá a belső világodat.

Akár egyedül, otthon használod, akár csoportban gyakorlod – a hatása mély, belső átalakuláshoz vezethet.

❤ Tipp: A Legjobbén csoportokon lépésről lépésre megtanulhatod, hogyan alkalmazd a Kreatív naplót a saját életedben – egyszerűen, örömmel, a saját ritmusodban.

V. Legjobbén csoportok – A kreativitás közösségi tere

„A kreativitásod nem luxus – alapvető részed, amely újra és újra utat követel magának.”

A csoportos alkotás, írás és olvasás olyan közösségi élmény, amely mélyen támogató. Egy hely, ahol nem vagy egyedül az érzéseiddel, és ahol mások történetei is segítenek megérteni a sajátodat. A Legjobbén csoportfolyamatokon nemcsak módszereket tanulsz – élményeket, kapcsolódásokat, felszabadulást is kapsz.

Mire számíthatsz?

  • Megtartó, elfogadó közösség
  • Inspiráló feladatok
  • Váratlan felismerések
  • Örömteli alkotás 
  • mély, támogató beszélgetések

❤Tipp: Válassz egy csoportot, és tapasztald meg, milyen az, amikor az olvasás, írás és alkotás egyszerre segít abban, hogy közelebb kerülj a Legjobbénedhez! 

Ha csak egy apró lépést is teszel ma – elolvasol egy verset, leírsz három gondolatot, rajzolsz egy kört – már tettél valamit a kreatívabb, szabadabb énedért. A többi már jönni fog – csak kezdj el játszani. És ha szeretnél útitársakat, eszközöket, inspirációt – tudod, hol találsz rám. ❤

6.- Kezdd el ma, mert a kreativitás benned él!

A kreativitás nem a kiválasztottaké. A kreativitás mindenkié, aki hajlandó vele kapcsolatba lépni.”

Ha eddig úgy érezted, hogy ez a kreatív világ nem neked szól… ha azt gondoltad, hogy nem vagy elég tehetséges, nincs elég időd, vagy nem tudod, hogy fogj bele – akkor hadd mondjam el most tisztán és egyszerűen:

De, ez a világ neked is szól.
De, elég vagy.
És de, el lehet kezdeni – itt és most.

A kreativitás nem valami távoli cél, amit el kell érni. Nem valami, amit mások „jobban csinálnak”. A kreativitás egy út – amelyen lépésről lépésre egyre otthonosabban jársz. És ez az út nemcsak működik, hanem örömet is ad. Találkozást szervez önmagaddal. Felszabadít. Visszavezet önmagadhoz, a Legjobbénedhez.

További jó hír? Hogy nem vagy egyedül.

Azért hoztam létre a Legjobbén programokat, hogy segítsenek neked ebben a felfedezésben. Hogy eszközt, inspirációt és támogatást adjak ahhoz, hogy újra kapcsolatba lépj önmagaddal – szavakon, színeken, képeken, érzéseken keresztül. Ha kipróbálnád a fentebb felsorolt módszereket, nézz körül a csoportfolyamatim között! 

🎁 Töltsd le ingyenes e-bookomat:
„Téged mi tart vissza attól, hogy alkotó életet élj?”
Egy rövid teszt és átgondolt válaszok segítenek azonosítani a belső gátakat – és megmutatják az utat, amin elindulhatsz. [Letöltés itt >>]

🖋️ Próbáld ki a Kreatív naplózást:
Felkeltette az érdeklődésedet a Kreatív napló módszertana? Nagyszerű! Nincs szükséged semmilyen előképzettségre – csak nyitottságra. Mert amikor elindulsz ezen az úton, magad is meglepődsz majd, mi minden szunnyadt benned eddig. [További részletek itt >>]

❤ És a legfontosabb: nem kell „készen lenned”. Csak elkezdened.
Minden, amire szükséged van, már ott van benned – mi pedig támogatunk, hogy kibontakoztathasd.

✨ Látogass el egy Legjobbén csoportra, és kezdd el még ma kialakítani a saját kreatív rutinodat.
A legjobb része? Az első lépés mindig a legnehezebb– de minden további már egyre könnyebb és örömtelibb lesz. Mert a kreativitás nem valami, amit megtanulsz.
A kreativitás az, aki te vagy – amikor igazán önmagad vagy.


Ha szívesen hallanád Alíz hangját, hallgasd meg, hogy mit gondol az önismeret életünkben betöltött szerepéről a Nők az úton erről szóló adásában!

Legjobbén Blog

Cikkek az önmegvalósításról, pszichológiáról, irodalomról és mindenről ami közelebb vihet a Legjobbénedhez!

Megismerem a Legjobbénem

Ha tetszik amit látsz, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódj!

Ezeket már olvastad?

3-modszer-a-parkapcsolati-elhidegules-ellen

A párkapcsolati elhidegülés 3 remek ellenszere

A Glamour magazin nemrég engem kért fel szakértőnek intimitás témában. Bár az elhidegülés az egyik leggyakrabban jelentkező probléma a párkapcsolatokban, fontos küldetésemnek tartom megerősíteni az

A csoportterápia 8 bámulatos előnye

Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen konkrét hasznot hozhat a résztvevőknek a csoportterápia. Miben más, esetleg miben több ez, mint egy egyéni folyamat? Milyen elvárásokkal

Kategóriák:

Címkék:

Ezeket már olvastad?