1000 és 1 probléma, amivel felkereshetsz egy segítő szakembert

Nagyon gyakori kérdés felém az, hogy Ez egy olyan probléma, amivel egyáltalán fel lehet keresni egy szakembert?”, „Ez már egy olyan elakadás, ami indokolja, hogy segítőhöz forduljak?Éppen ezért arra jutottam, hogy írok egy összefoglalót arról, hogy milyen jellegű, típusú nehézségek, problémák indokolják, valamint milyen szép reményekkel és vágyakkal lehetséges felkeresni egy szakembert.

Amikor te gondolkozol el ezen a kérdésen, ne feledd: itt nem létezik rossz válasz, hiszen a szó szoros értelmében bármilyen okod lehet erre és ezek az okok mind rendben vannak! Csak hogy néhány tipikus példát említsek a saját klienseim köréből: önfejlesztési igény, vágy a fejlődésre, előrelépésre, önmagad megismerésére, önbecsülésed emelésére. Vállalkozás, vagy valamilyen projekt elindítása, vagy fellendítése, de csoport keresése esetén szintén szuper indok a kapcsolódási vágy más emberekhez.

Mi van, ha nem tudjuk, mi a probléma?

Egy korábbi cikkemben már írtam arról, hogy milyen szomorú, amikor egy újabb tabunak vagyunk szemtanúi. Amikor sok ember azért nem mer szakemberhez fordulni, mert nem tudja pontosan körvonalazni, hogy mi a nehézség az életében. Ha részletesebben érdekel a téma, akkor kérlek olvasd el a cikket. Most azonban csak annyit szeretnék kihangosítani ebből a gondolatfolyamból, hogy: igenis az is egy probléma, az is egy ok a segítő szakember felkeresésére, ha nem érzed jól magad, de nem tudod az okát!

Egy kedves, régi kliensem többször is felkeresett az elmúlt évek során, mindig egy új folyamatba kezdtünk bele, mindig más-mást életterületével dolgoztunk. A felütő mondat azonban mindig ugyanaz volt: Alíz, valami szorít! Találjuk ki, hogy mi az. Aztán meg azt, hogy hogyan nem fog már szorítani!” Mivel nem ez a végzettséged és az iskolában sem tanultad soha, ugyan honnan kellene tudnod, hogy mi is a konkrét problémád? Mi az az elakadás, amivel most szembe találkoztál?

Éppen erre vannak a segítő szakamberek! Vagyis bátran jelentkezz be egy egyéni konzultációra, vagy menj el egy szimpatikus csoportra, ha szükségét érzed. Még akkor is, ha azt érzed, nem tudod szavakba önteni a pontos nehézségedet! Ha nem tudod mi a problémák megoldása. Például a kliensem senkire nem haragudna meg, ha kölcsön venné tőle ezt a remek frázist: „valami szorít!”

Valós probléma és elakadás, vagy csak nyafogsz?

Az ok tehát, amivel felkereshetsz egy segítő szakembert, bármilyen, neked fontosnak tűnő ok lehet! Bármi, amivel kapcsolatban úgy éled meg, hogy jól esne, ha támogatást kapnál. Ha elfogadsz egy jótanácsot: Amikor igényét érzed a segítő felkeresésének, ne hallgass a társadalom által beléd épített frázisokra. „Ezt neked egyedül is meg kéne tudnod oldani!”, vagy: „A nagyanyádnak mennyivel nehezebb volt, mégsem rohangált holmi kócshoz!”, vagy „Mindenkinek nehéz, te miért vagy ilyen gyenge, hogy nem bírod?”. Ezekről a romboló mondatokról sokat fogok még írni, most legyen elég annyi, hogy ezektől bizonyosan nem leszel jobban és nem találod meg a Te saját, valódi utadat az életben! Ebben azt hiszem, megegyezhetünk. Ezért sokkal jobb, ha megpróbálsz minél kevésbé hallgatni rájuk.

Ha pedig felkeresel valakit, vajon mi lehet a legrosszabb, ami történhet? Kiválasztasz, majd felkeresel valakit, aki azt mondja, hogy ő nem kompetens ebben a problémakörben. Te pedig tovább tudsz keresni, hogy megtaláld a számodra ideális támaszt.

A keresésedhez nagy segítség lehet egy korábbi, „7 szempont a legjobb segítő szakember kiválasztásához” című cikkem, mely hét egyszerűen használható tippet ad ezekhez a keresési folyamatokhoz. Ne habozz hát, hanem lépj a tettek mezejére és kövesd a hét lépést, hogy megtaláld a hozzád passzoló segítőt!

Ha pedig tudni szeretnéd, hogy a te konkrét helyzetedben milyen végzettségű szakembert keress fel, olvasd el a Pszichiáter vagy pszichológus- 4 tipp a választáshoz?című cikkemet, melyben választ kaphatsz erre a kérdésedre is. Bármilyen nehézség, probléma, vagy elakadás is van jelen az életedben, minden esetben tudsz találni számodra megfelelő segítő szakembert, aki támogat abban, hogy minél egyszerűbben és zökkenőmentesebben magad mögött hagyd ezt az időszakot és kilábalj belőle. A problémák megoldása persze a Te nemes feladatod lesz- de nem mindegy, hogy egyedül vagy-e közben, vagy támogatnak benne!

Ha pedig önfejlesztésre adod a fejed és az kezd megfogalmazódni benned, hogy fejlődni, előrelépni szeretnél az életedben vagy a karrieredben, esetleg felgyorsítani szeretnéd valamelyik projektedet, akkor is szuper támogatási rendszerrel találkozhatsz ma már szerencsére. Minden esetben az a titok, hogy tudd, bármilyen elakadásod is van, találni fogsz valakit, aki segít tovább lendülnöd! Sok sikert kívánok a segítőd megtalálásához!

1000 és 1 probléma

Ha szívesen hallanád Alíz hangját, hallgasd meg, hogy mit gondol az önismeret életünkben betöltött szerepéről a Nők az úton erről szóló adásában!

Legjobbén Blog

Cikkek az önmegvalósításról, pszichológiáról, irodalomról és mindenről ami közelebb vihet a Legjobbénedhez!

Megismerem a Legjobbénem

Ha tetszik amit látsz, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódj!

Ezeket már olvastad?

3-modszer-a-parkapcsolati-elhidegules-ellen

A párkapcsolati elhidegülés 3 remek ellenszere

A Glamour magazin nemrég engem kért fel szakértőnek intimitás témában. Bár az elhidegülés az egyik leggyakrabban jelentkező probléma a párkapcsolatokban, fontos küldetésemnek tartom megerősíteni az

A csoportterápia 8 előnye

Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen konkrét hasznot hozhat a résztvevőknek a csoportterápia. Miben más, esetleg miben több ez, mint egy egyéni folyamat? Milyen elvárásokkal

Kategóriák:

Címkék:

Ezeket már olvastad?